“Fytyra e imperializmit dhe kolonializmit amerikan”, prezantuesi i TV rus sulmon Arnold Schwarzenegger: Ai që është në Kaliforni do të na tregojë të vërtetën?

Prezantuesi i televizionit rus Vadim Gigin e hodhi poshtë fjalimin e Arnold Schwarzenegger drejtuar popullit rus si propagandë e SHBA. Gigin i bëri komentet në emisionin “Mbrëmja e së dielës me Vladimir Solovyov”.
Në emision, Gigin iu referua Schwarzenegger-it si fytyra e “imperializmit dhe kolonializmit amerikan”.

Gigin kritikoi Schwarzenegger-in, duke shtuar: “Ai që është në Kaliforni do të na tregojë të vërtetën, kush jeton këtu, që ka anëtarë të familjes dhe miq në Ukrainë?”

Kjo vjen pasi Schwarzenegger postoi një video në llogarinë e tij të verifikuar në Twitter më 17 mars, duke folur kundër pushtimit rus të Ukrainës dhe duke u kërkuar rusëve t’i rezistonin dezinformatave të vendit të tyre.

“Ka gjëra që po ndodhin në botë që po ju mbahen, gjëra të tmerrshme për të cilat duhet të dini”, tha Schwarzenegger në video. Ai u kërkoi rusëve të sfidojnë luftën, të cilën ai tha se po shtyhet nga udhëheqësit e qeverisë.

“Ukraina nuk e filloi këtë luftë. As nacionalistët apo nazistët,” tha ai. “Ata në pushtet në Kremlin e filluan këtë luftë”.

“Unë e di që populli rus nuk është i vetëdijshëm se gjëra të tilla po ndodhin, kështu që unë i bëj thirrje popullit rus dhe ushtarëve rusë në Ukrainë që të kuptojnë propagandën dhe dezinformatat që po ju thonë. Unë ju kërkoj të më ndihmoni të përhap të vërtetën.”

Që atëherë, videoja ka mbledhur më shumë se 35 milionë shikime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.