G7 ‘dështon’, SHBA i bashkohet vijës së kuqe të talebanëve, Biden: Trupat amerikanë tërhiqen me 31 gusht

Udhëheqësit e G7 nuk arritën të bindin SHBA që të mbajë trupat në Afganistan përtej fundit të muajit gusht.

Presidenti Biden tha se do t’i përmbahet një afati më 31 gusht për largimin e trupave amerikane nga Afganistani, duke iu bashkuar një “linje të kuqe” të talebanëve që ai të mos zgjasë afatin për evakuimin e qytetarëve dhe refugjatëve amerikanë duke iu bashkuar një “linje të kuqe” të talebanëve që ai të mos zgjasë afatin për evakuimin e qytetarëve dhe refugjatëve amerikanë.

“Joe Biden sapo iu përmbahet afatit të talebanëve më 31 gusht. Nëse Presidenti Trump do të ishte atje, “afati” do të kishte qenë dita kur çdo amerikan është në shtëpi – dhe jo një sekondë më parë, “shkroi në Tëitter ish Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë Mark Meadoës.

Ndërkohë gjatë fjalës së tij Boris Johnson tha se largimi i sigurt i civilëve nga aeroporti i Kabulit është një përparësi.

” Ajo që ne po punojmë për momentin është që talebanët të angazhohen për sigurinë e qytetarëve që do të udhëtojnë deri më 31 gusht dhe pas ne aeroportn e Kabulit ,” tha Johnson.

Ai vuri në dukje se G7 kishte rënë dakord për një qasje të përbashkët për dëbimin e civilëve, të cilën ata do të ndiqnin për të angazhuar talebanët dhe për të arritur një marrëveshje.

” Ne po përpiqemi të ndihmojmë për të shmangur një krizë humanitare, ne kemi një përgjegjësi të madhe. “Ne kemi rënë dakord të zhvillojmë bisedime me talebanët, ” shtoi ai.

Ai theksoi se Afganistani nuk duhet të kthehet në vitet e sundimit të mëparshëm autoritar, nga 1996 në 2001, dhe se gratë duhet të vazhdojnë të arsimohen pa kufizime.

Presidenti amerikan Joe Biden ka vendosur të caktojë 31 gushtin si afatin përfundimtar për tërheqjen e plotë të trupave amerikane nga Afganistani, njoftuan sot rrjetet televizive amerikane CNN dhe Fox, duke cituar zyrtarë amerikanë.

Biden e mori vendimin pas bisedimeve me homologët e tij të G7 ndërsa talebanët i kërkuan Shteteve të Bashkuara të mos i zgjerojnë operacionet e evakuimit nga Afganistani përtej asaj date, shtuan zyrtarë të paidentifikuar.

Kryeministri italian Mario Draghi i bëri thirrje Grupit të Shtatë (G7) dhe Evropës që të miratojnë një politikë të përbashkët mbi migracionin nga Afganistani, ndërsa ata nxitojnë të çlirojnë njerëzit nga vendi para përfundimit të afatit, më 31 gusht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.