G7 i dhuron botës 1 miliard vaksina

12:14 11/06/2021

500 milionĂ« do t’i dhurojĂ« SHBA dhe 500 milionĂ« vendet e tjera

Grupi i shtatĂ« vendeve mĂ« tĂ« industrializuara tĂ« botĂ«s mori angazhim pĂ«r t’u dhuruar vendeve mĂ« tĂ« varfra 1 miliardĂ« vaksina kundĂ«r COVID-19. Sipas Kryeministrit britanik Boris Johnson, mikpritĂ«s i takimit, gjysma e dozave do tĂ« dhurohen nga SHBA-ja dhe pjesa tjetĂ«r nga anĂ«tarĂ«t e tjerĂ« tĂ« grupit. VetĂ« Britania e Madhe do tĂ« kontribuojĂ« me 100 milionĂ« vaksina.

TĂ« dy udhĂ«heqĂ«sit u bĂ«nĂ« thirrje aleatĂ«ve tĂ« bashkohen pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund sa mĂ« shpejt pandemisĂ« dhe tĂ« forcojnĂ« pozitat strategjike tĂ« demokracive mĂ« tĂ« pasura nĂ« botĂ«.

“Shtetet e Bashkuara do tĂ« dhurojnĂ« gjysmĂ« miliardĂ« doza vaksinash pa kĂ«rkuar gjĂ« pas, pa kĂ«rkuar gjĂ«. Dhurata jonĂ« nuk pĂ«rfshin edhe presion pĂ«r favore apo koncensione tĂ« mundhsme. Ne po e bĂ«jmĂ« kĂ«tĂ« pĂ«r tĂ« shpĂ«tuar jetĂ«,” tha Biden.

Vaksinat do të prodhohen nga Pfizerdhe do të shpërndahen në kosto në rreth 100 vende. Kreu ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla që ishte në krah të Presidentit Biden, tha se sytë tani janë drejtuar nga udhëheqësit e kombeve të pasura.

Johnson dhe Biden gjithashtu nĂ«nshkruan njĂ« zotim tĂ« enjten pĂ«r tĂ« mbrojtur “vlerat e qĂ«ndrueshme” tĂ« MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar dhe SHBA-sĂ«, 80 vjet pas miratimit tĂ« KartĂ«s sĂ« Atlantikut qĂ« u nĂ«nshkrua nĂ« vitin 1941.

Dokumenti thekson kundĂ«rshtimin e “atyre qĂ« kĂ«rkojnĂ« tĂ« minojnĂ« aleancat dhe institucionet” dhe veçon “ndĂ«rhyrjen pĂ«rmes dezinformimit”, njĂ« akuzĂ« qĂ« i drejtohet MoskĂ«s.

Ai citon gjithashtu tregtinë e lirë, të drejtat e njeriut, një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe mbrojtje më të fortë globale kundër kërcënimeve shëndetësore si COVID-19.

Kryeministri britanik shprehu optimizĂ«m pĂ«r udhĂ«heqjen e Biden dhe pohoi se bisedimet me tĂ« ishin si “ajri i freskĂ«t”.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *