G7 i kërkon Kinës “të mos minojë sanksionet” të vendosura ndaj Rusisë: nuk do të njohim kurrë kufinjtë që Rusia kërkon të ndryshojë me agresion ushtarak

g7 i kerkon kines te mos minoje sanksionet te vendosura ndaj rusise nuk do te njohim kurre kufinjte qe rusia kerkon te ndryshoje me agresion ushtarak
g7 i kerkon kines te mos minoje sanksionet te vendosura ndaj rusise nuk do te njohim kurre kufinjte qe rusia kerkon te ndryshoje me agresion ushtarak

Ministrat e Jashtëm të vendeve të grupit të G7, që përfaqësojnë kombet më të pasura në botë, thanë në një deklaratë të përbashkët të shtunën se nuk do t’i njohin kurrë kufijtë që Rusia është përpjekur të ndryshojë me agresion ushtarak në Ukrainë, duke shtuar se G7 hodhi poshtë çdo nocion të sferave të ndikimit dhe çdo përdorim të forcë që nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Grupi gjithashtu i bëri thirrje Kinës, në një komunikatë të veçantë, të mos e ndihmojë Rusinë në luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës, të mos minojë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për sulmin e saj kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, të mos justifikojë veprimin rus në Ukrainës dhe të heqësh dorë nga përfshirja në manipulim informacioni, dezinformim dhe mjete të tjera për të legjitimuar luftën agresioni të Rusisë kundër Ukrainës.

Pas tre ditësh bisedimesh në Gjermani, grupi i ministrave të jashtëm shprehu kolektivisht solidaritetin dhe mbështetjen për Ukrainën, ndërsa ajo mbron veten kundër luftës së pajustifikueshme, të paprovokuar dhe të paligjshme të agresionit të Rusisë.

Në prani të ministrave të jashtëm të Ukrainës dhe Moldavisë, grupi shtoi se lufta kishte riafirmuar vendosmërinë e tyre për të “refuzuar përpjekjet e drejtpërdrejta për të rivizatuar kufijtë me forcë në shkelje të sovranitetit dhe integritetit territorial”.

“Ne do të ndjekim ndihmën tonë të vazhdueshme ushtarake dhe të mbrojtjes për Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, thuhet në deklaratë.

G7 do të zgjerojë gjithashtu sanksionet e saj “për të përfshirë sektorët nga të cilët Rusia ka një varësi të veçantë”, pa dhënë më shumë detaje në deklaratë.

Ministrat e jashtëm të G7 theksuan mbështetjen e tyre për stabilitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të Moldavisë dhe i bënë thirrje Bjellorusisë që të “ndalojë së mundësuari agresionin e Rusisë” dhe “të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare”.

Ekziston frika se Rusia mund të nisë një front të ri në luftën në Evropën Lindore nëpërmjet Transnistrisë, një territor i shkëputur brenda Moldavisë që ka strehuar trupat ruse për dekada.

“Ne kurrë nuk do t’i njohim kufijtë që Rusia ka tentuar të ndryshojë me agresion ushtarak”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se G7 hodhi poshtë “çdo nocion të sferave të ndikimit dhe çdo përdorim force që nuk është në përputhje me ligjin ndërkombëtar”, thanë ministrat e G7.

At shtuan se do të “mbanin angazhimin (e tyre) në mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, duke përfshirë Krimenë dhe të gjitha shtetet,” dhe pohuan vendosmërinë e tij për të “siguruar disponueshmërinë dhe aksesin e ushqimit, energjisë dhe burimeve financiare si si dhe mallrat bazë” në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts