G7, njohje reciproke e certifikatave të vaksinimit

13:29 05/06/2021

Thirrje për qasje të barabartë në vaksinat anti-covid

Ministrat e Shëndetësisë nga e gjithë bota kanë rënë dakord në lidhje me nevojën e bashkëpunimit për zhvillimin e njohjes reciproke të testimit dhe certifikatave të vaksinimit në shkallë globale.

Marrëveshja u arrit për të ashtuquajturat pasaporta të vaksinave pas takimit në Oksford të Ministrave të Shëndetësisë të vendeve të G7-s.

Pas samitit dyditor, politikanĂ«t arritĂ«n nĂ« pĂ«rfundimin se ata duhet tĂ« punojnĂ« sĂ« bashku pĂ«r tĂ« zhvilluar standarde ndĂ«rkombĂ«tare dhe praktika tĂ« njehsuara “pĂ«r krijimin, pĂ«rdorimin dhe njohjen e ndĂ«rsjellĂ« tĂ« certifikatave tĂ« testimit dhe vaksinimit nĂ« tĂ« gjitha vendet qĂ« pĂ«rdorin vaksina tĂ« sigurta, efektive dhe tĂ« rishikuara nĂ« mĂ«nyrĂ« rigoroze”.

Certifikata e vaksinimit shihet si mjeti kyç për të hequr kufizimet dhe lehtësuar fluturimet ndërkombëtare, sidomos tani gjatë sezonit veror. Që tani janë hequr disa kufizime, por kontrollet e shumta shëndetësore në aeroporte kanë shkaktuar kaos.

Dokumenti i lĂ«shuar pas takimit thekson se “vendet e G7-s janĂ« tĂ« pĂ«rkushtuara tĂ« punojnĂ« drejt njĂ« procesi tĂ« pranimit tĂ« ndĂ«rsjellĂ« tĂ« certifikatave tĂ« vaksinimit ndaj COVID-19”.

Ministrat e Shëndetësisë nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA-ja bënë gjithashtu thirrje për shtimin e kapaciteteve të prodhimit të vaksinave dhe garantimin e qasjes së barabartë edhe të vendeve të varfra në to.

Disa vende tĂ« zhvilluara, pĂ«rfshirĂ« edhe SHBA-nĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r shfuqizimin e patentave tĂ« vaksinave nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« edhe vendet mĂ« pak tĂ« zhvilluara t’i prodhojnĂ« vetĂ« vaksinat anti-covid.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.