Gana konfirmon dy rastet e para të sëmundjes së virusit Marburg

Gana ka konfirmuar dy rastet e para të sëmundjes së virusit Marburg (MVD), ka thënë Shërbimi Shëndetësor i Ganës (GHS).

Konfirmimi erdhi pasi mostrat nga individë të dyshuar të infektuar të dërguar në Institutin Pasteur në Dakar (IPD) rezultuan pozitive për MVD, tha GHS në një deklaratë të dielën vonë.

GHS njoftoi fillimisht infeksionet e dyshuara më 7 korrik, pasi identifikoi dy persona që kishin përmbushur përkufizimin e rastit të etheve hemorragjike akute në Rajonin Ashanti të Ganës.

Mostrat nga individët rezultuan pozitivë për MVD në Institutin Memorial Noguchi për Kërkime Mjekësore.

Me ndihmën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), mostrat iu përcollën IPD-së për konfirmim të mëtejshëm.

“Deri më tani janë identifikuar 98 kontakte, duke përfshirë ato nga distrikti Sawla-Tuna-Kalba i Rajonit Savannah”, thuhet në deklaratën e GHS. “Ata po kalojnë karantinë dhe po monitorohen nga drejtoritë rajonale të shëndetit Ashanti dhe Savannah të GHS.”

“Asnjë rast i ri i MVD nuk është identifikuar”, thuhet në deklaratë.

MVD, një ethe e rrallë, por e rëndë hemorragjike, shkaktohet nga virusi Marburg dhe mund të çojë në vdekje.

Sëmundja ka ndodhur më parë në Angola, Republikën Demokratike të Kongos, Afrikën e Jugut, Ugandë dhe Kenia, sipas OBSH-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts