Gara për Shtëpinë e Bardhë/ Trump nuk mbështetet nga ish-zëvendësi i tij, Pence: Nuk mund ta suportoj sepse…

gara per shtepine e bardhe trump nuk mbeshtetet nga ish zevendesi i tij pence nuk mund ta suportoj sepse
gara per shtepine e bardhe trump nuk mbeshtetet nga ish zevendesi i tij pence nuk mund ta suportoj sepse

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence tha të premten se ai “nuk mundet që me ndërgjegje të pastër” të mbështesë kandidatin republikan, Donald Trump, për të cilin ai shërbeu si numri 2 gjatë mandatit në Shtëpinë e Bardhë.

“Donald Trump po ndjek dhe artikulon një axhendë që është në kundërshtim me axhendën konservatore që kemi qeverisur gjatë katër viteve tona. Kjo është arsyeja pse unë nuk mund ta mbështes me ndërgjegje të pastër Donald Trump në këtë fushatë”, tha Pence në Fox News.

Ish-zëvendëspresidenti, pasi i dha fund garës së tij presidenciale në tetor, refuzoi një miratim në zgjedhjet paraprake republikane të vitit 2024, por ai më parë u zotua të mbështesë kandidatin e mundshëm republikan.

Trump kishte thënë pasi Pence u largua se ish-zëvendëspresidenti i tij duhet ta mbështeste atë , duke thënë: “Unë e zgjodha atë, e bëra zëvendëspresident. Por… njerëzit në politikë mund të jenë shumë të pabesë.”

Ndërsa ai tha se është “jashtëzakonisht krenar” për të dhënat e administratës Trump-Pence, Pence argumentoi se ish-presidenti është larguar nga çështjet konservatore, duke treguar qëndrimin e Trump për abortin dhe borxhin kombëtar të SHBA-së.

“Gjatë fushatës sime presidenciale, e bëra të qartë se kishte dallime të thella mes meje dhe Presidentit Trump për një sërë çështjesh. Dhe jo vetëm ndryshimi ynë për detyrat e mia kushtetuese që kam ushtruar më 6 janar”, tha Pence.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts