Gara për të pasuar Boris Johnson, ja kush janë tre ministrat e kabinetit që do të kërkojnë udhëheqjen e konservatorëve  

Një treshe ministrash të kabinetit britanik deklaruan se do të garojnë për udhëheqjen konservatore, duke kërkuar të pasojnë Boris Johnson.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss, kancelari Nadhim Zahawi dhe sekretari i transportit Grant Shapps pohuan se do marrin pjesë në këtë garë. Shapps, i cili ishte ndër ministrat e kabinetit që i tha Johnson-it se koha e tij kishte mbaruar javën e kaluar, deklaroi se do t’i jepte fund periudhës së “qeverisë taktike”, të shpërqendruar vazhdimisht nga krizat. Ai nuk ishte ndër ministrat që dhanë dorëheqjen javën e kaluar, ndërsa vuri në dukje besnikërinë e tij ndaj kryeministrit Johnson.

“Unë nuk i kam kaluar vitet e fundit të trazuara duke komplotuar apo informuar kundër kryeministrit,” i tha ai Sunday Times.

“Unë nuk kam mobilizuar një fushatë lidershipi pas shpinës së tij. Më pëlqen Boris Johnson, kush nuk ka të meta në fund të fundit. Unë kurrë, për asnjë moment, nuk kam dyshuar në dashurinë e tij për këtë vend”, tha ai.

Ky koment do të shihet si një goditje ndaj Rishi Sunak, i cili është akuzuar nga aleatët e Johnson për komplotimin e ofertës së tij për muaj të tërë. Shapps më parë luajti një rol kyç në suksesin e Johnson në garën e fundit të lidershipit konservator.

Sunak, ish-kancelar, duket se po tërheq më shumë miratim në ditët e hapjes së garës, duke mbledhur mbështetje të gjerë nga e gjithë partia. Ekipi i tij thotë gjithashtu se ata po shohin mbështetje në rritje nga baza, me mijëra regjistrime në fushatën e tij brenda ditës së parë të nisjes së saj.

Gjithashtu dukej se kishte një vrull në rritje edhe për kancelarin aktual Zahawi, me ish-ministrin e kabinetit Brandon Lewis, duke u bërë figura më domethënëse për të mbështetur fushatën e tij të sapo nisur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts