Gati programi që zbulon emocionet, nisin testimet

08:59 26/05/2021

NjĂ« program qĂ« tenton tĂ« zbuloje emocionet tek njerĂ«zit nĂ«pĂ«rmjet njohjes sĂ« fytyrĂ«s Ă«shtĂ« testuar tek ujgurĂ«t nĂ« KinĂ«. BBC duke iu referuar burimeve raporton se sistemi i ri pĂ«rdor kamerĂ«n dhe njihet si ‘AI’.

Një inxhinier që ka punuar në krijimin e këtij programi të ri, ka deklaruar në kushtet e anonimatit se janë instaluar sisteme të tilla në stacionet e policisë në provincë, ku testohet emocionet e ujgurëve.

Sipas inxhinierit, kamerat që zbulojnë emocionet janë njësoj si sistemet e mëparshme që zbulojnë kur një njeri gënjen apo thotë të vërtetën, por këtë herë shumë e përparuar.

Po ashtu sipas tij, sistemi i ri ‘AI’, mund tĂ« arrij qĂ« tĂ« zbulojĂ« dhe analizojĂ« dhe ndryshimet mĂ« tĂ« vogla tĂ« fytyrĂ«s dhe Ă«shtĂ« nĂ« gjendje qĂ« tĂ« zbulojĂ« çdo emocion.

Por ky sistem i ri ka rikthyer dhe njĂ«herĂ« debatin pĂ«r shkeljen e tĂ« drejtave tĂ« njeriut qĂ« po i bĂ«het popullit ujgur. NjĂ« avokat  qĂ« ishte njohur me kĂ«tĂ« çështje tha se Ă«shtĂ« diçka tronditĂ«se.

Nga ana tjetër qeveria e Kinës ka thënë se mbikëqyrja e ujgurëve është e nevojshme, pasi ata kërkojnë të krijojnë shtetin e tyre dhe i akuzon për vrasjen e qindra njerëzve në sulme terroriste.

Ujgurët janë çdo ditë të kontrolluar, pasi në zonë ndodhet dhe një nga qendrat më të mëdha të riedukimit, ku ka kampe të sigurisë së lartë që shumë aktivistë e cilësojnë si shkelje të të drejtave të njeriut./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *