Gati projekti i dronit-autobus

12:19 16/06/2021

Shërben për transportin e pasagjerëve mes qyteteve

ËshtĂ« gati tashmĂ« projekti i dronit-autobus qĂ« do tĂ« shĂ«rbeje pĂ«r transportin e pasagjerĂ«ve mes qyteteve. Mjeti i stampuar nĂ« 3D Ă«shtĂ« zhvilluar nga start-up amerikane Kelekona dhe Ă«shtĂ« projektuar pĂ«r udhĂ«time tĂ« shkurtra. QĂ«llimi Ă«shtĂ« tĂ« inaugurohet nĂ« vitin 2022 e tĂ« nisĂ« transportin e pasagjerĂ«ve dhe lidhjen e New York me Boston dhe Washington.

Fillimisht kompania do të kërkojë të nisë transportin e mallrave dhe këto objekte në dukje me disqet fluturues, mund të mbajnë një peshë deri në 4.5 tonelata. Më pas parashikohet të nisin procedurat për lëvizjen e njerëzve. Udhëtimi N York-Boston apo New York-Washington mund të zgjasë rreth 30 minuta dhe një biletë do të kushtojë rreth 85$.

Mjeti do të furnizohet me energji elektrike nëpërmjet baterive prej 3.6 megawatt/orë dhe objektivi final është të shtrihet më pas edhe në lidhjen e qyteteve të bregut perëndimor amerikan.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *