Gazetari amerikan dënohet me 11 vjet burgim

09:19 12/11/2021

Një gjykatë ushtarake në Mianmar dënoi gazetarin amerikan, Danny Fenster, me 11 vjet burgim. Fenster u shpall fajtor për shkelje të ligjit të imigracionit, aleanca të paligjshme dhe nxitje të mospajtimit me ushtrinë.

NĂ« fillim tĂ« javĂ«s, kundĂ«r tij u ngritĂ«n edhe dy akuza shtesĂ«, pĂ«r kryengritje dhe terrorizĂ«m – vepra kĂ«to qĂ« mund tĂ« dĂ«nohen me burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m.

Gjyqi i tij për akuzat e reja do të fillojë më 16 nëntor. Fenster, 37 vjeç, redaktor i ueb-faqes Frontier Myanmar, është arrestuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Jangonit, në muajin maj.

Ai është në mesin e dhjetëra gazetarëve të arrestuar në Mianmar, prejse ka ndodhur puçi ushtarak në muajin shkurt. Shtetet e Bashkuara kanë bërë thirrje për lirimin e Fensterit./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.