Gazetarja e Al Jazeera-s vritet në Bregun Perëndimor

gazetarja e al jazeera s vritet ne bregun perendimor
gazetarja e al jazeera s vritet ne bregun perendimor

Shireen Abu Akleh, një gazetare veterane që punonte për Al Jazeera, u vra të mërkurën në mëngjes në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor, sipas rrjetit dhe Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Abu Akleh ishte në detyrë për të mbuluar një bastisje ushtarake izraelite brenda natës në qytet. Shkëmbimet e zjarrit shpërthyen midis militantëve palestinezë dhe ushtarëve izraelitë, sipas Forcave të Mbrojtjes izraelite.

Abu Akleh, e cila kishte veshur një jelek mbrojtës duke e identifikuar atë si një anëtare e shtypit, u qëllua në kokë dhe u dërgua me urgjencë në gjendje kritike në një spital lokal, ku ajo u shpall e vdekur, sipas ministrisë së shëndetësisë. Abu Akleh ishte 51 vjeçe.

Zyrtarët e IDF-së fillimisht thanë se të shtënat me armë “ka gjasa” të kenë vrarë Abu Akleh. Një komandant IDF tha më vonë në një deklaratë se ishte shumë herët për të përcaktuar se kush e qëlloi.

Ministria konfirmoi se një tjetër gazetar palestinez, Ali Samodi, u plagos.

Al Jazeera me bazë në Katar tha se reporteri i saj u vra nga forcat izraelite. Një zëdhënës i IDF tha se ushtria po “hetonte ngjarjen dhe po shqyrtonte mundësinë që gazetarët të ishin goditur nga persona të armatosur palestinezë”.

“Rrjeti Mediatik Al Jazeera dënon këtë krim të urryer, i cili synon vetëm të pengojë mediat të kryejnë detyrën e tyre”, thuhet në një deklaratë. “Al Jazeera bën qeverinë izraelite dhe forcat pushtuese përgjegjëse për vrasjen e Shireen. Ai gjithashtu i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dënojë dhe të mbajë përgjegjës forcat izraelite okupuese për shënjestrimin dhe vrasjen e tyre të qëllimshme të Shireen.”

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas bëri përgjegjëse forcat izraelite plotësisht për vdekjen e gazetares, raportoi Reuters.

Udhëheqësit politikë kërkuan një hetim për vdekjen, me Tor Wennesland, Koordinatori Special i OKB-së për Lindjen e Mesme, duke thënë se “punëtorët e medias nuk duhet të jenë kurrë në shënjestër”.

Ambasadori i SHBA në Izrael, Thomas R. Nides tha se Abu Akleh ishte një shtetase palestineze e dyfishtë amerikane.

“Unë inkurajoj një hetim të plotë mbi rrethanat e vdekjes së saj dhe plagosjes së të paktën një gazetari tjetër sot në Jenin,” tha Nides në Twitter.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price tha në Twitter : “Ne jemi të thyer me zemër dhe e dënojmë fuqishëm vrasjen e gazetares amerikane Shireen Abu Akleh në Bregun Perëndimor. Hetimi duhet të jetë i menjëhershëm, i plotë dhe përgjegjësit duhet të mbajnë përgjegjësi. Vdekja e saj është një fyerje ndaj lirisë së medias kudo”.

Vdekja e Abu Akleh vjen mes një rritjeje të tensioneve në Bregun Perëndimor dhe Izrael, ku një varg sulmesh terroriste këtë vit kanë ngjallur frikë se situata e sigurisë po përkeqësohet.

Një koalicion ndërkombëtar gazetarësh, duke përfshirë Sindikacionin e Gazetarëve Palestinez, paraqiti një ankesë zyrtare në prill në Gjykatën Penale Ndërkombëtare duke akuzuar Izraelin për “shënjestrimin sistematik të gazetarëve palestinezë”.

Ministria e Jashtme e Izraelit tha të mërkurën se kishte “gjetje paraprake” që tregonin “asnjë të shtënë me armë zjarri nuk ishte drejtuar ndaj gazetares, megjithatë hetimi është në vazhdim”.

“Nga ana tjetër, ne kemi parë pamjet e të shtënave pa dallim nga terroristët palestinezë, të cilat ka të ngjarë të kenë goditur gazetaren”, tha ministria. “Ne do t’i komunikojmë gjetjet tona në një mënyrë të qartë dhe transparente miqve tanë amerikanë, si dhe Autoritetit Palestinez.”

Lior Haiat, zëdhënësi i ministrisë, shtoi: “Një shtyp i lirë dhe i drejtë është thelbësor për Izraelin dhe të gjitha demokracitë, dhe si i tillë, gazetarët duhet të mbrohen”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts