Gazetarja kosovare: Goran Bregoviç nuk frymëzoi kurrë masakrat mbi Kosovën!

Gazetarja Una Hajdari, shqiptare e Kosovës, që ka raportoruar për një kohë të gjatë çështjet e Ballkanit Perëndimor për mediat më të mëdha si “New York Times”, ka reaguar në twitter për akuzat ndaj këngëtarit Goran Bregovic, akuza sipas të cilave ai ka frymëzuar me muzikën e tij, sulmet dhe masakrat serbe mbi Kosovën.

Sipas Hajdarit, Bregovic nuk ka shkruar kurrë muzikë e tekste me retorikë urryese mbi Kosovën, e as ka frymëzuar dhunën e ushtarëve serbë mbi shqiptarët.

Hajdari, gjithashtu reportere e Organizatës Reporterët pa Kufij, i kërkon kosovarëve që të ndalojnë sjelljen policore mbi Shqipërinë, vetëm pse po fton në koncert një këngëtar sllav i cili rezulton se nuk ka përdorur kurrë retorikë për masakra.

Hajdari zbulon madje edhe artistët sllavë që realisht kanë shkruar muzikë e cila frymëzonte dhunë e masakra.

Reagimi i plotë:

Ndryshe nga njerëzit që në të vërtetë shkruan muzikë duke bërë thirrje për masakra, Goran Bregovic nuk e bëri këtë. Mediat kosovare që pretendojnë se ushtria/policia serbe dëgjoi muzikën e tij, kjo nuk do të thotë se ai frymëzoi masakra.

Ai është një qenie njerëzore e vetëkënaqur që i pëlqen të jetë në marrëdhënie të mira me të gjithë, nuk i kupton vërtet markat tregtare ose të drejtën e autorit dhe natyralizon muzikën rome. Por ai nuk bëri thirrje për masakra.

Kjo më kujton një incident edhe më zemërues, kur Zdravko Çoliç u ngacmua edhe nga mediat kosovare para se të performonte në Tiranë në vitin 2014. Zdravko Çoliç është standardi i artë i një muzikanti që nuk promovoi dhe nuk promovon muzikë apo besime nacionaliste…

Kosovarët duhet të ndalojnë policimin e Shqipërisë se si duhet të lidhet me artistët nga ish -Jugosllavia, veçanërisht ata si Colic, të cilët mund të kënaqen duke e ditur se ata kurrë nuk promovuan retorikë urryese.

Në përgjigje të kërkesës popullore, artistët që shkruan këngë për të frymëzuar masakrat gjatë konfliktit në Jugosllavi: Baja Mali Knindza, Thompson, Ceca, Rade Jorovic, Lepi Mica, etj. Dhe një përmendje për Emir Kusturica si një kineast që ka retorika më të neveritshme.

Birra Peja njoftoi se po tërhiqet nga festivali i birrës në Korçë. Mjaft interesante, Korça dhe Peja janë ndoshta dy nga birrat më të njohura në Kosovë dhe Shqipëri – kështu që patriotizmi juaj mund të vijë me një qasje të strategjisë së marketingut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.