Gazetarja ruse thotë se ‘gënjeshtra’ dhe ‘propaganda’ e shtynë atë të organizonte një protestë televizive

Një gazetare ruse, e cila u arrestua pasi protestoi kundër luftës në Ukrainë në TV drejtpërdrejt, thotë se shpresonte të “ekspozonte propagandën” që transmetohej për bashkëqytetarët e saj.

Marina Ovsyannikova, një redaktore në Channel 1 të kontrolluar nga shteti, u arrestua pasi ajo vrapoi në shesh javën e kaluar duke mbajtur një tabelë që thoshte “jo luftë”.

Duke folur për programin “This Week” të transmetuesit amerikan ABC të dielën, Ovsyannikova tha se ajo ndjeu se punëdhënësi i saj po përhapte “gënjeshtra” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës.

“Unë mund të shihja se çfarë po ndodhte në realitet në Ukrainë,” tha ajo. “Ajo që treguam në programet tona ishte shumë e ndryshme nga ajo që po ndodhte në realitet”.

Sipas Ovsyannikova, ajo fillimisht mendoi t’i bashkohej protestave në rrugë në Rusi, por vendosi që protesta e saj në televizion do të ishte më “domethënëse” dhe do të kishte një ndikim më të madh.

“Unë mund t’i tregoj popullit rus se kjo është thjesht propagandë, ta ekspozoj këtë propagandë ashtu siç është,” tha ajo.

Ajo u lirua nga paraburgimi pas një marrjeje në pyetje 14-orëshe dhe u gjobit me 30,000 rubla (172 £; 227 dollarë).

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts