“Gënjeshtar, joshës dhe kriminel profesionist”/ The Times: Mashtrimi i fundit nga agjenti i dyfishtë i Luftës së Dytë Botërore, Eddie Chapman

genjeshtar joshes dhe kriminel profesionist the times mashtrimi i fundit nga agjenti i dyfishte i luftes se dyte boterore eddie chapman

Një nga agjentët e dyfishtë më të njohur të Britanisë është kapur në një tjetër mashtrim, pasi u zbulua se ai krijoi dhe dhuroi të paktën tre falsifikime të Kryqit të Hekurt që iu dha nga Gjermania.

Eddie Chapman, një kriminel i kthyer në spiun gjerman, më pas në agjent të dyfishtë heroik britanik, është i vetmi qytetar i Mbretërisë së Bashkuar që i është dhënë Kryqi i Hekurt nga Gjermania.

Atij iu dha medalja për shkak të aktiviteteve të supozuara të spiunazhit për atë vend gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Chapman u zbulua në librin e vitit 2007 Agent Zigzag, nga Ben Macintyre, se i kishte dhënë Kryqin e tij të Hekurt Majorit Ronnie Reed, oficerit të tij të çështjes MI5, gjatë luftës.

Kryqi i Hekurt që po shitet nga Specialist Auction Services, që besohet të jetë transmetuar nga Chapman.

Zigzag ishte emri i koduar i Chapman-it dhe libri zbulon punën e tij në emër të britanikëve, duke u dhënë informacion të gabuara mbajtësve të tij gjermanë.

Aty thuhet se kjo medalje i mbetet familjes Reed.

Pas luftës, Chapman, të cilit i ishin dhënë para nga MI5 dhe një falje për krimet e para luftës, u kthye në botën e krimit.

Pas botimit të librit, një bashkëpunëtor i Chapman i pasluftës kontaktoi Macintyre për të thënë se kishte menduar se kishte blerë Kryqin e Hekurt të agjentit të dyfishtë.

Brian Simpson, një koleksionist i medaljeve, i tha Macintyre se gjatë viteve 1980 ai kishte ofruar të blinte medaljen e Chapman prej tij.

Disa javë më vonë, sipas passhkrimit të versionit të librit me kapak të Macintyre-it: “Chapman prodhoi siç duhet medaljen gjermane; në të vërtetë, ai prodhoi dy, duke thënë se tjetra ia kishte dhënë vetë Hitleri.

Megjithatë, The Times mund të zbulojë se në fund të viteve 1970, Chapman gjithashtu duket se i kishte dhënë “Kryqin e tij të Hekurt” një avokati të St Albans, i cili e kishte mbrojtur me sukses në gjykatë.

Avokati kontaktoi kohët e fundit Shërbimet Speciale të Ankandit në Newbury, Berkshire, me dëshirën për të shitur medaljen.

Sipas avokatit, i cili ka kërkuar anonimitetin, ai dhe babai i tij mbrojtën Chapman-in në gjykatën e kurorës së Shën Albanit pasi ai u akuzua për shkaktimin e dëmtimit të vërtetë trupor duke goditur dikë mbi kokë me një cisternë në një pijetore.

“Edi ishte shumë i kënaqur me rezultatin e gjyqit dhe në veçanti me mënyrën e fortë se si prokuroria dhe gjyqtari ishin kundërshtuar,” shkroi avokati.

“Duke ditur që kisha mbledhur ushtrinë, Edi tha se donte të më jepte Kryqin e Hekurt që i ishte dhënë nga gjermanët”.

Pasi u përball nga The Times me provat e tre kryqeve të tjera të hekurt Eddie Chapman, duke përfshirë atë shtesë të paraqitur nga Hitleri, shtëpia e ankandeve tha se “nuk kishte dyshim se Eddie Chapman ia kishte dhënë shitësin tonë këtë Kryq të Hekurt”.

Thomas Forrester, një regjisor, shtoi: “Megjithatë, siç e dimë, zoti Chapman ishte një agjent i dyfishtë në Luftën e Dytë Botërore dhe duket se shprehja e vjetër e një leopardi që nuk ndryshon kurrë pikat e tij nuk mund të ishte më e përshtatshme.”

Kompania tha se medalja do të shitet ende, duke shtuar se “katalogimi do të pasqyrojë situatën në përputhje me rrethanat”.

“Mashtrimi i Kryqit të Hekurt” i shton një shtresë tjetër misteri Chapman, i cili vdiq në vitin 1997 në moshën 83-vjeçare.

Koloneli Robin “Tin Eye” Stephens, një oficer i MI5 i kohës së luftës dhe kujdestar i agjentëve britanikë të dyfishtë, shkroi për Chapman: “Fiction nuk ka dhe ndoshta kurrë nuk do të prodhojë një histori spiunazhi për të rivalizuar në magjepsje dhe pamundësi historinë e vërtetë të Edeard Chapman. , të cilin vetëm lufta mund ta investonte me virtyt.”

Macintyre tha në fundjavë se familja e Major Ronnie Reed u betua se kishin Kryqin e vërtetë të Hekurt, një medalje e konsideruar si simboli më i lartë i trimërisë së Gjermanisë, i dhënë për herë të parë në 1813 për trupat prusiane gjatë luftërave të Napoleonit.

Libri i tij tregon se Chapman takohej me mbajtësin e tij gjerman, Rittmeister Stephan von Gröning në Norvegjinë e pushtuar dhe i jepen 110,000 Reichsmarka së bashku me Kryqin e Hekurt në vlerësim të aktiviteteve të tij spiunazhi kundër britanikëve.

Chapman më vonë reflektoi për çmimin e papritur: “Nëse qëndroj mjaftueshëm me këtë turmë, mund të përfundoj një Reichsmarschall”.

Nga ana e tij Macintrye shtoi: “Edhe nga përtej varrit, Eddie Chapman ende punon si mashtrues”.

Kishte një arsye të mirë që MI5 zgjodhi emrin e koduar “Zigzag” për spiunin e kohës së luftës Eddie Chapman (shkruan Ben Macintyre): ata kurrë nuk ishin të sigurt për drejtimin e vërtetë të besnikërisë së tij.

 Methode Times Prod Web Bin 62003962 0068 11ed 809e D123192dfb7c

Sepse, megjithëse u tregua se ishte një nga agjentët e dyfishtë më efektivë të Britanisë, Chapman ishte gjithashtu një oportunist, një gënjeshtar i lindur, një joshës i zoti dhe një kriminel profesionist i përjetshëm, i papenduar dhe i pafalshëm.

I lindur në Co Durham në vitin 1914, Chapman u fut në botën e krimit në Soho të paraluftës, duke përfshirë shantazhin, lojërat e fatit, mashtrimin dhe grabitjen: në vitet 1930, ai drejtonte “Bandën Jelly”, duke përdorur gelignit për kasafortat e bankave.

Chapman e kaloi lirimin me kusht dhe iku në Jersey në Ishujt Channel, ku më në fund u arrestua dhe po vuante një dënim të gjatë me burgim kur gjermanët pushtuan në qershor 1940.

Chapman u ofroi pushtuesve gjermanë një marrëveshje: “në këmbim të lirisë së tij dhe një sasi të madhe parash, ai do të spiunonte për ta në Britani.”

 Methode Times Prod Web Bin 8030ef94 0068 11ed 809e D123192dfb7c

Misioni i Chapman për inteligjencën gjermane ishte të hidhte në erë fabrikën e avionëve de Havilland në Hatfield. Në vend të kësaj, me ndihmën e një magjistari të skenës të quajtur Jasper Maskelyne, MI5 falsifikoi sabotimin, duke e bërë të duket për avionët gjermanë të zbulimit se fabrika ishte dëmtuar rëndë dhe duke i bindur mbajtësit e Chapman për efektivitetin e tij.

Më pas spiuni u kthye në Evropën e pushtuar nga nazistët si agjent i dyfishtë i MI5.

Ai madje ofroi të vriste Hitlerin, por u refuzua. Në fund të luftës ai jetonte në luks në Norvegji nën pushtimin nazist dhe raportonte përsëri në MI5.

Në qershor 1944, ai u hodh me parashutë përsëri në Britani, për të raportuar mbi dëmet e shkaktuara nga raketat V1 dhe V2. Në një komplot të përpunuar, Chapman dërgoi mesazhe mashtruese radio që sugjeronin se raketat po kalonin, për t’i bërë gjermanët të shkurtojnë rrezen e tyre dhe të bombardojnë fushat e Kentit në vend të Londrës qendrore.

Gjermanët nuk dyshuan kurrë në besnikërinë e Fritzchen, ndërsa britanikët arritën në përfundimin se “Chapman e donte veten, e donte aventurën dhe e donte vendin e tij, ndoshta në atë mënyrë”. Atij iu dha Kryqi i Hekurt nga Gjermania dhe një falje për krimet e tij të paraluftës nga Britania.

Eddie Chapman u kthye në dhomën e tij kriminale pas luftës, por nuk u dënua kurrë. Ai u mbyll si korrespondent i krimeve për The Daily Telegraph , duke paralajmëruar solemnisht lexuesit që të kenë kujdes nga rreziqet që paraqesin njerëz si ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts