Gjenden 12 trupa pasi dy varka u përmbysën në liqenin Victoria në Tanzani

Ekipet e shpëtimit kanë gjetur 12 trupa të njerëzve që u zhdukën pasi dy varka u përmbysën në liqenin Victoria në Tanzani të dielën në mbrëmje.

Dy varkat po transportonin rreth 28 persona që ktheheshin në fshatin Bulomba pas lutjeve në një kishë në Mchigondo. Ato u përmbysën pasi u goditën nga një stuhi, duke lënë të vdekur një fëmijë njëvjeçar dhe 13 persona të zhdukur, tha Augustine Magere, kreu i Forcave të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit të Tanzanisë në rajonin Mara.

Liqeni Victoria është liqeni më i madh në Afrikë i ndarë nga Tanzania, Kenia dhe Uganda.

Magere tha se shumica e viktimave ishin fëmijë nga shkolla fillore Bulomba.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts