Gjenden trupa të tjerë pas tërheqjes së forcave ruse nga verilindja e Ukrainës, disa të torturuar

Në ditët që kur forcat ruse u larguan nga rajoni Sumy në Ukrainën verilindore, autoritetet thonë se një numër në rritje trupash janë zbuluar.

“Ka më shumë se 100 të vdekur në mesin e civilëve në rajonin e Sumy. Për fat të keq, ky numër po rritet çdo ditë,” tha në një konferencë të mërkurën Dmytro Zhyvytskyi, kreu i administratës ushtarake rajonale Sumy.

“Shumë njerëz u gjetën të vdekur me duar të lidhura me shenjat e torturave, të qëlluar në kokë”, shtoi ai.
Zhyvytskyi pretendoi se “ka njerëz që mbahen robër dhe ka negociata të përditshme që ata të shkëmbehen ose lirohen. Shumë njerëz, fati i të cilëve mbetet i panjohur deri më sot.”

Sumy pa dëme të përhapura në ditët e para të pushtimit rus, me disa konfrontime midis civilëve dhe ushtarëve rusë në rajon.

Këtë javë, kabineti ukrainas ndau rreth 8 milionë dollarë për rajonin e Sumy për të filluar detyrën e riparimit të banesave, rrugëve dhe shërbimeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *