Gjendje e jashtëzakonshme në Kanada

Provinca perëndimore e Kanadasë, British Columbia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pasi u godit nga një stuhi e fuqishme që shkatërroi infrastrukturën rrugore. Forcat e Armatosura kanadeze janë mobilizuar për të ndihmuar mijëra banorë që kanë mbetur të bllokuar prej ditës së diel.

Kryeministri Justin Trudeau kërkoi ndihmë gjatë një vizite në Uashington dhe tha se trupat do të ndihmojnë për rindërtimin.

Një grua vdiq nga rrëshqitja e tokës dhe dy persona kanë humbur.

Autoritetet rajonale ia kanë atribuuar katastrofën natyrore efekteve të ndryshimeve klimatike. Impakti i këtyre të fundit në frekuencën e stuhive është ende i paqartë, por temperatura e deteve e oqeaneve është rritur. Kjo gumbullon më shumë energji që shkakton uragane, tufane e ciklonë dhe si rezultat stuhitë janë më të fuqishme./tvklan.al

The post Gjendje e jashtëzakonshme në Kanada appeared first on Tv Klan.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.