Gjenerali rus: Moska kërkon kontrollin e plotë të Donbasit dhe Ukrainës Jugore

gjenerali rus moska kerkon kontrollin e plote te donbasit dhe ukraines jugore
gjenerali rus moska kerkon kontrollin e plote te donbasit dhe ukraines jugore

“Rusia po planifikon të marrë kontrollin e plotë të Donbasit dhe Ukrainës jugore”, kështu është shprehur komandanti i lartë ushtarak rus.

Nga ana tjetër gjenerali rus Rustam Minnekayev mësohet të ketë thënë se Moska gjithashtu planifikon të krijojë një korridor tokësor midis Krimesë, të cilën e aneksoi në 2014 dhe rajonin e Donbasit në Ukrainën Lindore.

“Një nga detyrat e ushtrisë ruse është të vendosë kontrollin e plotë mbi Donbas dhe Ukrainën Jugore”, ka thënë ai me herët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts