Gjeneva, vendi historik për bisedimet SHBA-Rusi

15:04 11/06/2021

Takimi mes Biden dhe Putin nuk është historik por biznes duke marrë parasysh kontekstin global

Gjeneva do tĂ« presĂ« samitin midis Presidentit tĂ« SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin mĂ« 16 Qershor, njĂ« takim qĂ« vjen nĂ« fund tĂ« njĂ« linje tĂ« gjatĂ« bisedimesh SHBA-Rusi.

Robert Legvold, profesor me gradë shkencore në Universitetin e Kolumbisë dhe një ekspert për çështjet e Rusisë është shprehur se Gjeneva shihet si qyteti ku gjithmonë është bërë biznes.

“Mund t’i rikthehemi kontekstit tĂ« LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ« dhe njĂ« traktati tĂ« VarshavĂ«s, ku Zvicra ishte vĂ«rtet neutrale nĂ« atĂ« pikĂ« dhe jashtĂ« tĂ« dy aleancave. UnĂ« mund tĂ« them qĂ« karakteristika e kĂ«tij samiti mes liderĂ«ve mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m tĂ« botĂ«s nuk Ă«shtĂ« aq historike, Ă«shtĂ« thjesht e veçantĂ« pĂ«r momentin dhe ky Ă«shtĂ« njĂ« udhĂ«tim evropian qĂ« Biden po bĂ«n dhe i gjithĂ« biznesi Ă«shtĂ« i pĂ«rqendruar nĂ« EvropĂ« duke marrĂ« parasysh edhe kontekstin e saj global”.

NĂ« epokĂ«n e LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ«, Presidenti i SHBA Ronald Reagan dhe udhĂ«heqĂ«si sovjetik Mikhail Gorbachev mbajtĂ«n samitin e tyre tĂ« parĂ« nĂ« GjenevĂ« nĂ« NĂ«ntor 1985 dhe ranĂ« dakord tĂ« ndiqnin shkurtimet nĂ« arsenalet e tyre bĂ«rthamore. Takimi u zhvillua nĂ« vilĂ«n ‘Fleur d’eau’ nĂ« Versoix, njĂ« qytet i vogĂ«l afĂ«r GjenevĂ«s.

“E gjithĂ« bota  mund tĂ« mbajĂ« mend paraqitjen e Gorbachevit kur ai u largua nga samiti, sepse ai kishte shkelur programin e mbrojtjes hapĂ«sinore qĂ« Presidenti Reagan nuk ishte i gatshĂ«m tĂ« vendoste nĂ« tryezĂ«. Kur bĂ«het fjalĂ« pĂ«r tĂ« punuar nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« nĂ« fusha tĂ« rĂ«ndĂ«sishme bashkĂ«punimi, kontrolli strategjik tĂ« armĂ«ve bĂ«rthamore, shumica e atyre bisedimeve kanĂ« qenĂ« nĂ« GjenevĂ«â€, tha Legvold.

Zvicra neutrale, e cila nuk u bashkua me sanksionet perëndimore kundër Rusisë për aneksimin e saj të rajonit të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014, loboi shumë për të zbritur samitin e parë të madh të energjisë në vendin alpin në dekada.

Gjeneva gjithashtu priti samitin e parĂ« midis udhĂ«heqĂ«sve amerikanĂ« dhe sovjetikĂ« nĂ« 1955. Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken dhe Lavrov do tĂ« shoqĂ«rojnĂ« Biden dhe Putin. Takimi do tĂ« zhvillohet nĂ« njĂ« vilĂ« zvicerane tĂ« shekullit tĂ« 18-tĂ« me pamje nga Liqeni i GjenevĂ«s. Biden Ă«shtĂ« planifikuar gjithashtu tĂ« zhvillojĂ« bisedime me Presidentin zviceran Guy Parmelin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.