Gjermani, akuza ndaj ministrit të Shëndetësisë për blerjen e maskave antiCOVID-19

Qeveria e kancelares, Angela Merkel por përballet sot me zbulime të reja të shtypit përsa i përket blerjes së kundërshtuar të maskave antiCOVID-19 dhe duke implikuar këtë herë ministrin e Shëndetësisë, tashmë në qendër të kritikave për menaxhimin e pandemisë.

Ministri konservator,  Jens Spahn ka bërë blerje, nga shërbimet e tij në pranverë 2020, gjatë valës së parë të pandemisë, të qindra mijëra maskave nëpërmjet grupit gjerman të medias Burda për të cilin punon bashkëshorti i tij, Daniel Funke, sipas dokumenteve të ministrisë transmetuar në dhomën e deputetëve, njoftoi e përjavshmja “Der Spiegel”.

“Porosia kalon nga 570 000 maska FFP2 nga ministria gjë që mund të gjenerojë konflikt interesi nga fakti se bashkëshorti i ministrit punon si drejtor në zyrën e përfaqësisë së Burdas në Berlin”, shkruan e përjavshmja.

“Ministria hodhi poshtë këto dyshime. Kontrata u arrit dhe u përpunua pas marrjes së ofertës duke përdorur një procedurë të standardizuar me çmime të tregut”, siguroi një zëdhënës.

“Bashkëshorti i ministrit nuk u informua kurrë dhe nuk u përfshi në transaksion dhe asnjë komision nuk u pagua”, shtoi Burda në Spiegel/ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.