Gjermani/ Dalin rezultatet paraprake zyrtare të zgjedhjeve, SPD me Olaf Scholz fiton me 25.7%

Gjermani, dalin rezultatet paraprake zyrtare të zgjedhjeve, partia e Social Demokratëve ka fituar me 25.7 % të votave.

CDU/CSU ka rĂ«nie tĂ« ndjeshme, e dyta me 24.1%,  tĂ« Gjelbrit kanĂ« arritur tĂ« marrin 14.8% tĂ« votave,  FDP ka marrĂ« 11.5% dhe AfD 10.3% tĂ« votave

Për të formuar qeverinë nevojitet një koalicion 3-partiak, dhe se kush do të jetë kancelari i ardhshëm i mbetet aftësisë negociuese të secilës prej partive. Negociata që pritet të marrin kohë të gjatë, deri sa të formohet qeveria e re.

Projeksionet e mundshme të koalicioneve

Opera Snapshot 2021 09 27 070314 Www.bbc.com
(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.