Gjermani: Duhet përgatitje më e mirë në rast të netëve pa drita

gjermani duhet pergatitje me e mire ne rast te neteve pa drita

gjermani duhet pergatitje me e mire ne rast te neteve pa drita

09:12 17/10/2022

“Blackout-i” është një skenar realist”. Duhet informim dhe përgatitje më e mirë e popullsisë për pasojat e krizës dhe mundësisë së sabotimeve, kërkon shoqata e qyteteve gjermane.

Një informim më të mirë për pasojat e mundshme të ngushticave të furnizimit me energji dhe sabotimit kërkon shoqata e qyteteve gjermane, “Deutsche Städtetag”. “Blackout-i – ndërprerja e energjisë- është një skenar realist”, paralajmëroi kreu i shoqatës, Helmut Dedy në gazetën gjermane “Süddeutschen Zeitung”.

Duhet të përgatitemi se mund të krijohen njëkohshëm situata të ndryshme krize. “Një furnizim funksionues në rast emergjence me ujë dhe ngrohje është i mundur vetëm për 72 orë.” Kësaj i shtohet që njerëzit në Gjermani “deri tani janë pa përvojë për t’u përballur me situata krizash dhe katastrofash”, ka theksuar Dedy. Prandaj ka shumë rëndësi “një përgatitje e vazhdueshme, transparente dhe pa shumë burokraci për rreziqet e mundshme. Duhet të jenë më prezente fushatat për vetëmbrojtje dhe vetëndihmë.”

Do të mbrohet infrastruktura kritike

Ndërkohë ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser është shprehur për më shumë mbrojte të infrastrukturës kritike pas atentatit ndaj gazsjellësit Nord Stream dhe sabotimit të rrjetit të kabllove të hekurudhës gjermane. “Sulmi rus kundër Ukrainës shenjon një pikë kthese edhe për sigurinë e brendshme. Për këtë po përgatitemi”, ka thënë ministrja Faeser. “Mbrojtja e infrastrukturës kritike ka prioritetin më të madh”, siguroi ministrja gjermane. Autoritetet gjermane të sigurisë “po marrin masa shtesë aty ku është e nevojshme”. Për shembull ka një prezencë më të madhe të policisë federale tek infrastruktura detare. Qeveria gjermane do të paraqesë që këtë vit pikat kryesore për një ligj të ashquajtur KRITIS për mbrojtjes e infrastrukturës kritike dhe do të fusë edhe detyrime të tjera për njoftimin e incidenteve të sigurisë që të rrisë në këtë mënyrë sigurinë e furnizimit për Gjermaninë dhe Europën.

Shqetësimi për sumet kundër infrastrukturës është rritur ndjeshëm pas sulmit rus në Ukrainë. Të shtunën e kaluar sabotimi i sistemit të kabllove të hekurudhës gjermane shkaktoi ndërprerjen e lëvizjes së trenave në pjesë të mëdha të Gjermanisë veriore. Kurse në fund të shtatorit para ishullit danez Bornholm në gazsjellësit Norstream 1 dhe 2 nga Rusia në Gjermani u zbuluan katër pika rrjedhjeje, që sipas një raporti danezo-suedez kanë ardhur si pasojë e shpërthimeve të forta./DW

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts