Gjermani, forcat e sigurisë bastisin prona të shumta për lidhje me Hamasin

gjermani forcat e sigurise bastisin prona te shumta per lidhje me hamasin

Më shumë se 300 oficerë policie morën pjesë në bastisjet që kishin në shënjestër dy organizata të ndaluara palestineze në kryeqytetin gjerman, Berlin sot herët në mëngjes.

”Në të gjithë Gjermaninë, 15 prona u bastisën dhe u kontrolluan, 11 prej tyre në Berlin”, tha një zëdhënëse e administratës së qytetit.

Policia bastisi gjithashtu pronat në landet e Saksonisë së Poshtme, North Rhine Westphalia dhe Schleswig-Holstein në lidhje me ndalimin e organizatës terroriste Hamas dhe rrjetit ndërkombëtar të mbrojtjes së të burgosurve palestinezë ”Samidoun” në Gjermani.

Qeveria gjermane i ndaloi të dy grupet në fillim të këtij muaji.

Ministria e Brendshme gjermane njoftoi bastisjet sot në mëngjes.

”Masat u urdhëruan nga gjykatat administrative për të zbatuar ndalimet dhe për të sqaruar më tej strukturat e këtyre grupeve të ndaluara”, tha ministria.

Janë kontrolluar gjithsej 15 prona.

“Ne po vazhdojmë aksionin tonë të vazhdueshëm kundër islamistëve radikalë”, tha ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser.

Më 2 nëntor, qeveria gjermane ndaloi ”Samidoun” dhe vendosi masa të mëtejshme për të zhdukur mbështetjen për grupin militant palestinez islamik Hamas, i cili tashmë është i listuar si një organizatë terroriste në Bashkimin Evropian.

“Samidoun’, si një rrjet ndërkombëtar, përhap propagandë antiizraelite dhe antihebraike nën maskën e të qenit një organizatë solidariteti për të burgosurit në vende të ndryshme”, tha Faeser.

”Pasuritë e grupeve mund të konfiskohen dhe çdo prani në internet ose aktivitete në media sociale nga grupet është nxjerrë jashtë ligjit”, sipas Ministrisë së Brendshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts