Gjermani: Garda naziste e dëbuar nga SH.B.A. pranon të merret në pyetje

Garda naziste e dëbuar

BERLIN (AP) – Një ish-roje kampi përqendrimi nazist 95-vjeçar i dëbuar nga Tenesi ka rënë dakord të merret në pyetje nga prokurorët gjermanë ndërsa ata rishikojnë nëse ka prova të mjaftueshme kundër tij për të ngritur akuza, thanë autoritetet të hënën.

Friedrich Karl Berger arriti të Shtunën në Frankfurt me një fluturim të veçantë nga SH.B.A. pasi u urdhërua të deportohej në vendlindjen e tij në Gjermani nga një gjykatë në Memfis vitin e kaluar.

Ai u prit nga detektivët e policisë së shtetit Hesse në aeroport dhe u tha atyre se do të ishte i gatshëm të merrej në pyetje nga hetuesit me një avokat të pranishëm, tha Bernd Kolkmeier, zëdhënësi i zyrës së prokurorit të Celle, i cili po merret me çështjen.

Një gjykatës amerikan i imigracionit urdhëroi që Berger të dëbohej një vit më parë pasi zbuloi se “shërbimi i tij i gatshëm si një roje i armatosur i të burgosurve në një kamp përqendrimi ku ndodhi persekutimi” përbënte ndihmë në persekutimin e sponsorizuar nga nazistët.

Gjykata gjeti që Berger, i cili kishte jetuar në SH.B.A. që nga viti 1959, kishte shërbyer në një kamp në Meppen, Gjermani, afër kufirit me Hollandën, i cili ishte një nënkamp i kampit më të madh të përqendrimit Neuengamme pranë Hamburgut.

Ajo tha se gjatë dimrit të vitit 1945, të burgosurit në Meppen u mbajtën në kushte “mizore” dhe u shfrytëzuan për punë të detyruar në natyrë, duke punuar “deri në lodhje dhe vdekje”.

Berger u pranoi hetuesve amerikanë se ai shërbeu në Meppen si roje për disa javë afër fundit të luftës, por tha se ai nuk vëzhgoi ndonjë abuzim ose vrasje. Gjykata e Memfisit gjeti, megjithatë, se Berger kishte ndihmuar rojet e të burgosurve gjatë një evakuimi të detyruar që zgjati gati dy javë dhe u mori jetën 70 njerëzve.

Prokurorët e Celle hoqën hetimin e tyre fillestar për të në dhjetor, megjithatë, duke thënë se ata nuk ishin në gjendje të përgënjeshtronin llogarinë e tij. Ata tani kanë një pamje tjetër, me të përsëri në tokën gjermane, tha Kolkmeier.

“Asgjë nuk ka ndryshuar përveç se ai tani është në Gjermani dhe ne mund të flasim me të,” tha Kolkmeier. “Ne mund ta pyesim personalisht atë, e cila është natyrshëm e ndryshme nga leximi i një transkripti”.

Berger, i cili lindi në vitin 1925 në qytetin e vogël verior Bargen, po shërbente në Marinën Gjermane kur u caktua të ruante të burgosurit në Meppen në 1945, sipas faqes së internetit të Neuengamme Memorial.

Ai shërbeu midis 28 janarit 1945 dhe 4 prillit 1945, si një ndihmës i bashkangjitur në komandën SS të kampit, sipas prokurorëve të Celle.

Berger është duke u hetuar nën një precedent të krijuar në 2011 me dënimin e ish-bashkëpunëtorit të Ohio John Demjanjuk si ndihmës i vrasjes me akuzat se ai ka shërbyer si roje në kampin e vdekjes Sobibor në Poloninë e pushtuar nga Gjermania. Demjanjuk, i cili mohoi akuzat, vdiq para se të dëgjohej apeli i tij.

Gjykatat gjermane u kërkuan më parë prokurorëve të justifikonin akuzat duke paraqitur prova të pjesëmarrjes së një ish-roje në një vrasje specifike, shpesh një detyrë gati e pamundur.

Sidoqoftë, prokurorët argumentuan me sukses gjatë gjyqit të Demjanjuk në Mynih se ndihma e një kampi duke funksionuar si roje ishte e mjaftueshme për të dënuar dikë për ndihmës të vrasjeve të kryera atje.

Një gjykatë federale më pas mbështeti dënimin e vitit 2015 të ish rojes së Auschwitz Oskar Groening për të njëjtin arsyetim.

Që nga dënimi i Demjanjuk ka pasur një rrjedhë të qëndrueshme të ndjekjeve dhe gjykimeve të reja në Gjermani.

Në fillim të këtij muaji, prokurorët akuzuan një burrë 100-vjeçar për 3,518 pika aksesori për vrasje mbi akuzat që ai shërbeu si roje në kampin e përqendrimit Sachsenhausen jashtë Berlinit dhe një grua 95-vjeçare për 10,000 akuza të ndihmës për vrasje në akuzat ajo shërbeu si sekretare e ish-komandantit SS të kampit Stutthof.

Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *