Gjermani, greva e personelit mbyll aeroportin e Frankfurtit

gjermani greva e personelit mbyll aeroportin e frankfurtit
gjermani greva e personelit mbyll aeroportin e frankfurtit

Aeroporti i Frankfurtit do të mbyllet për pasagjerët që nisen për shkak të një greve të stafit të sigurisë.

Operatori rekomandon që pasagjerët të kontaktojnë linjën e tyre ajrore dhe theksuan se ata nuk duhet të shkojnë në aeroport në asnjë rrethanë.

Ndikimi në oraret e fluturimeve ishte fillimisht i paqartë.

Deri më tani është planifikuar ulja e avionëve dhe mundësia e ndryshimit në Frankfurt për pasagjerët e fluturimeve që vijnë.

Sindikatat i kanë bërë thirrje stafit tokësor të ”Lufthansa”-s që të nisë grevën si pjesë e një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme për pagat për rreth 25 000 punonjës.

Dje, stafet e sigurisë në aeroportet e Frankfurtit dhe Hamburgut u ftuan për t’iu bashkuar aksionit.

Fluturimet e pasagjerëve pritet të preken kryesisht të enjten dhe të premten, por deri më tani ”Lufthansa” nuk ka ndryshuar orarin e saj, bazuar në grevat e mëtejshme në aeroportet e Frankfurtit dhe Hamburgut.

Edhe para se të thirrej personeli i sigurisë, linja ajrore priste anulime masive të fluturimeve, veçanërisht në qendrat e saj në Frankfurt dhe Mynih.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts