Gjermania dhe Franca injorojnë thirrjen e OBSH

[embedded content]

20:50 05/08/2021

OBSH ka akuzuar disa vende se kanë përdorur shumicën e furnizimit global të vaksinave

Gjermania dhe Franca do tĂ« vazhdojnĂ«  me dozat pĂ«rforcuese COVID-19 duke filluar nga muaji Shtator  duke shpĂ«rfillur njĂ« apel tĂ« OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetit (OBSH) pĂ«r tĂ« pritur deri sa tĂ« vaksinohen mĂ« shumĂ« njerĂ«z nĂ« tĂ« gjithĂ« globin.

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se vendi po punon për nxjerrjen e dozave të treta të vaksinës COVID-19 për të moshuarit dhe personat më të rrezikuar.

“NjĂ« dozĂ« e tretĂ« ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« jetĂ« e nevojshme, jo pĂ«r tĂ« gjithĂ« menjĂ«herĂ«, por nĂ« çdo rast pĂ«r mĂ« tĂ« rrezikuarit dhe mĂ« tĂ« moshuarit“,  u shpreh  Macron nĂ« llogarinĂ« e tij nĂ« Instagram.

OBSH dhe më herët ka bërë thirrje për një shpërndarje të drejtë dhe të barabartë të vaksinave në botë dhe ka theksuar faktin se disa vende kanë përdorur shumicën e furnizimit global të vaksinave.

Por Gjermania i ka hedhur poshtë këto akuza, duke deklaruar se do të dhurojë të paktën 30 milionë doza vaksine për vendet më të varfra.

Franca dhe Gjermania deri mĂ« tani i kanĂ« dhĂ«nĂ« tĂ« paktĂ«n njĂ« dozĂ« tĂ« njĂ« vaksine COVID-19 pĂ«rkatĂ«sisht,  64.5% dhe 62% tĂ« popullsisĂ« sĂ« tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.