Gjermania do të tërheqë trupat nga Mali deri në maj 2024

Qeveria gjermane ka vendosur të fillojë tërheqjen e trupave të saj nga Mali në mesin e vitit 2023, me tërheqjen që do të përfundojë deri në maj 2024.

Berlini ka vendosur rreth 1,000 trupa në Mali, shumica afër qytetit verior të Gaos, ku detyra e tyre kryesore është mbledhja e zbulimit për misionin paqeruajtës të OKB-së MINUSMA.

E ardhmja e misionit gjerman ka qenë e dyshimtë për një kohë për shkak të mosmarrëveshjeve të përsëritura me juntën ushtarake në pushtet në Bamako dhe mbërritjes së forcave ruse në Gao, gjë që shtoi shqetësimin e Berlinit për një prani në rritje ushtarake ruse në Mali.

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht dhe ministrja e jashtme Annalena Baerbock u takuan në Berlin për të marrë një vendim.

Ndërsa ministria e mbrojtjes kishte lobuar për një tërheqje, ministria e jashtme paralajmëroi kundër lënies së Malit në një prani në rritje ruse dhe shtyrjes për qëndrimin e trupave gjermane.

Afati i majit 2024, i raportuar fillimisht nga revista Spiegel, nënkupton një kompromis pasi do të thotë që trupat gjermane mund të jenë ende atje për zgjedhjet presidenciale në Mali.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *