Gjermania dorëzon dy raketa të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë

gjermania dorezon dy raketa te mbrojtjes ajrore patriot ne ukraine

Gjermania i ka ofruar Ukrainës një tjetër paketë ndihme ushtarake, e cila përfshin raketa të mbrojtjes ajrore Patriot, UAV, automjete dhe pajisje të tjera.

Lista e përditësuar e ndihmës ushtarake është publikuar në faqen e internetit të qeverisë.

Në veçanti, paketa përfshin dy raketa të mbrojtjes ajrore Patriot, dhjetë automjete të të gjithë terrenit të gjurmuar Bandvagn 206, gjashtë trena, traktorë, kamionë 8×8 HX81 dhe gjashtë gjysmërimorkio, dy kamionë 8×6 për transportimin e ngarkesës me një rrotull kontejnerësh dhe pesë automjete mbrojtëse kufitare.

Gjermania furnizoi gjithashtu Ukrainën me 6,525 fishekë municioni tymi 155 mm, material për asgjësimin e mjeteve shpërthyese, katër drone zbulimi VECTOR, 100 mitralozë MG5, 1,163 dylbi, 20,000 syze sigurie dhe fillimisht 40,000 pajisje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts