Gjermania forcon masat kundër Covid

20:00 02/12/2021

Ashtu si edhe disa shtete tĂ« tjera europiane, edhe Gjermania po shkon drejt forcimit tĂ« masave anti-Covid, si njĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« ndaluar valĂ«n e pĂ«rhapjes sĂ« re tĂ« virusit. Kancelarja gjermane nĂ« detyrĂ« Angela Merkel dhe kancelari i emĂ«ruar Olaf Shcolz zhvilluan kĂ«tĂ« tĂ« enjte njĂ« takim me 16 krerĂ«t e landeve ku ranĂ« dakord nĂ« marrjen e masave pĂ«rforcuese tĂ« cilat prekin kryesisht personat e pavaksinuar. Sipas kĂ«tyre masave, hyrja nĂ« dyqane, restorante, muzeume dhe kinema do t’iu lejohet vetĂ«m personave tĂ« vaksinuar ose tĂ« shĂ«ruar. 

Në zonat ku shkalla e incidencës arrin në 350 do të ketë mbyllje të klubeve të natës dhe vendeve ku ka muzikë. Numri maksimal i tifozëve në stadiume do të jetë 15 mijë.

Do të ketë testime shtesë edhe për të vaksinuarit, ndërsa tubimet familjare do të lejohen vetëm brenda anëtarëve të së njëjtës familje për të pavaksinuarit. Vendi i vetëm ku të pavaksinuarit do të lejohet të hyjnë janë dyqanet ushqimore dhe farmacitë, por edhe aty duke mbajtur maskën.

Masat e reja do të hyjnë në fuqi brenda pak ditësh pas miratimit nga ligjvënësit.

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se favorizon vaksinimin e detyruar dhe pritet që Bundestagu të votojë në fillim të vitit 2022 për diçka të tillë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.