Gjermania heq bllokimin e dërgimit të armëve në Ukrainë nëpërmjet vendeve të treta

18:26 26/02/2022

Gjermania ka hequr dorë nga dorëzimi i armëve vdekjeprurëse gjermane në Ukrainë nëpërmjet vendeve të treta. Ky veprim do të thotë se Holanda do të jetë në gjendje të dërgojë granatahedhës gjermanë në Ukrainë.

Kjo shënon një ndryshim të madh në politikën gjermane dhe mund të lejojë një rritje të ndihmës ushtarake evropiane për Ukrainën pasi shumë armë në Evropë janë të paktën pjesërisht të prodhuara nga Gjermania.

Kancelari gjerman Olaf Scholz i është referuar vazhdimisht kësaj politike javët e fundit kur refuzoi të dorëzonte armë vdekjeprurëse në Ukrainë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.