Gjermania heq kufizimin e udhëtimeve nga Britania

12:24 06/07/2021

Në listë është edhe India, Portugalia dhe Rusia që më parë klasifikoheshin të rrezikshme nga varianti Delta

Instituti i ShĂ«ndetit Publik tĂ« GjermanisĂ« ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se MbretĂ«ria e Bashkuar, India, Nepali, Portugalia dhe Rusia nuk janĂ« mĂ« zona shqetĂ«suese ndaj variantit Delta. 

Vizitorëve që janë plotësisht të vaksinuar gjithashtu nuk do t’u kërkohet karantinë. Megjithatë, personave jo të vaksinuar do t’u kërkohet ende karantinë deri në 10 ditë, dhe nëse duan që karantinën ta përfundojnë më herët duhet të paraqesin një test negativ në ditën e pestë.

Pesë vendet ishin klasifikuar nga Instituti Robert Koch si zona të variantit të virusit për shkak të përhapjes së varianteve Delta dhe Delta Plus, të cilat u identifikuan për herë të parë në Indi.

Kancelarja Angela Merkel javĂ«n e kaluar gjatĂ« vizitĂ«s qĂ« mbajti nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar deklaroi se  britanikĂ«t qĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« dy vaksina COVID-19 sĂ« shpejti do tĂ« jenĂ« nĂ« gjendje tĂ« udhĂ«tojnĂ« nĂ« Gjermani pa qenĂ« nevoja qĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« karantinĂ«. 

Heqja e kufizimeve tĂ« GjermanisĂ« erdhi disa orĂ« pasi Kryeministri i MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar Boris Johnson konfirmoi se vendi pret tĂ« heqĂ« tĂ« gjitha rregullat e lidhura me Covid nga 19 Korriku. Qeveria e MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar pritet gjithashtu tĂ« njoftojĂ« planet pĂ«r njerĂ«zit e vaksinuar plotĂ«sisht pĂ«r tĂ« udhĂ«tuar nĂ« vendet si zonĂ« jeshile ndaj COVID-19 pa pasur nevojĂ« pĂ«r karantinĂ« gjatĂ« kthimit tĂ« tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.