Gjermania jep 7.6 milionë euro për kërkimin e ukrainasve të zhdukur gjatë luftës

gjermania jep 7 6 milione euro per kerkimin e ukrainasve te zhdukur gjate luftes
gjermania jep 7 6 milione euro per kerkimin e ukrainasve te zhdukur gjate luftes

Gjermania i akordon 7.6 milionë euro Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur për të kërkuar ukrainasit që janë zhdukur në mes të pushtimit rus.

“Mbështetja gjermane në hetimin e krimeve të luftës: Gjermania cakton 7.6 milionë euro për projektin e Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur për të ndihmuar Ukrainën të gjejë personat që janë zhdukur në mes të pushtimit rus të Ukrainës. Është planifikuar gjithashtu trajnimi i ekspertëve mjeko-ligjorë ukrainas dhe hetuesve njoftoi Ambasada e Gjermanisë në Ukrainë në Twitter.

Sipas Oleh Kotenko, Komisioner për Personat e Zhdukur në rrethana të veçanta, ka marrë më shumë se 30,000 telefonata që nga maji. Më shumë se 4,300 persona ishin në kërkim deri në fund të shtatorit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts