Gjermania kërkon marrëveshje me Sputnik V: Nëse BE nuk bën gjë, mund të lidhim kontratë

Gjermania ka kërkuar që të lidhë marrëveshje me SputnikV edhe nëse BE nuk bën gjë për vaksinën ruse.

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn ka deklaruar se është në favor të nënshkrimit të një konkrate dhe imagjinon se mund të bëhet shumë shpejt.

Një parakusht që ka Gjermania ndaj Rusisë është se sa doza mund të shpërndahen, pasi parashikohet që vaksinimi me Sputnik V të realizohet në shkallë kombëtare.

“Unë gjithashtu mund ta imagjinoj mirë që ne të lidhim kontrata – dhe t’i përfundojmë ato shpejt. Në fakt jam shumë në favor që ne ta bëjmë atë në shkallë kombëtare nëse Bashkimi Evropian nuk bën diçka.”- tha Spahn.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.