Gjermania kritikon vendimin e Izraelit për të sekuestruar 800 hektarë tokë në Luginën e Jordanit në Bregun Perëndimor

gjermania kritikon vendimin e izraelit per te sekuestruar 800 hektare toke ne luginen e jordanit ne bregun perendimor
gjermania kritikon vendimin e izraelit per te sekuestruar 800 hektare toke ne luginen e jordanit ne bregun perendimor

Gjermania dënoi vendimin e Izraelit për të sekuestruar 800 hektarë tokë që u përkasin palestinezëve në rajonin e okupuar të Bregut Perëndimor të Luginës së Jordanit.

“Ne e dënojmë fuqishëm njoftimin për të konfiskuar mbi 800 hektarë tokë në territoret palestineze si “tokë shtetërore” izraelite. Kjo do të ishte përvetësimi më i madh në mbi 30 vjet,” tha Ministria e Jashtme e Gjermanisë në X.

“Vendbanimet shkelin ligjin ndërkombëtar dhe nxisin tensione të mëtejshme në këtë situatë jashtëzakonisht të brishtë,” shtoi ai.

Sipas lajmeve në kanalin televiziv shtetëror izraelit KAN, qeveria izraelite raportohet se ka sekuestruar 800 hektarë tokë në rajonin e Luginës së Jordanit në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke e pretenduar atë si “tokë shtetërore”.

U tha se toka e sekuestruar mund të përdoret për ndërtimin e vendbanimeve të paligjshme hebreje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts