Gjermania mbështet Moldavinë me 40 mln euro, ministrja e Jashtme: Ky vend i vogël ka bërë gjithçka për të ndihmuar refugjatët ukrainas

gjermania mbeshtet moldavine me 40 mln euro ministrja e jashtme ky vend i vogel ka bere gjithcka per te ndihmuar refugjatet ukrainas
gjermania mbeshtet moldavine me 40 mln euro ministrja e jashtme ky vend i vogel ka bere gjithcka per te ndihmuar refugjatet ukrainas

Gjermania planifikon t’i japë Moldavisë 40 mln euro në mbështetje të drejtpërdrejtë buxhetore për të ndihmuar dhe mbështetur njerëzit e varfër.

Në një kohë kur vendi është goditur nga inflacioni, sërish Moldavia pret refugjatë ukrainas.

Ministrja e Jashtme Gjermane theksoi se Moldavia është në një situatë shumë kritike.

“Kjo republikë e vogël demokratike ka gjithçka është e mundur, për të ndihmuar refugjatët nga Ukraina”, ka thënë ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts