Gjermania ndalon grupet e lidhura me Hezbollahun

21:48 19/05/2021

Të mërkurën Qeveria gjermane tha se ka ndaluar tri grupe të lidhura me Hezbollahut, lëvizjes libaneze që kundërshton Izraelin.

Policia gjermane kreu njĂ« operacion nĂ« shtatĂ« rajone. Ministri i BrendshĂ«m, Horst Seehofer tha se “grupet financonin organizatĂ«n terroriste Hezbollah”.

“Kushdo qĂ« mbĂ«shtet terrorin nuk do tĂ« jetĂ« i sigurt nĂ« Gjermani. Ata nuk do tĂ« gjejnĂ« strehĂ« nĂ« vendin tonĂ«â€, ka thĂ«nĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«si i MinistrisĂ« sĂ« Brendshme pĂ«rmes njĂ« postimi nĂ« Twitter.

Hezbollah është shpallur grup terrorist nga Izraeli dhe pjesa më e madhe e Perëndimit. Më 23 qershor 2020, edhe Qeveria e Kosovës, kishte shpallur si organizatë terroriste, grupin militant të Libanit, Hezbollah, përfshirë të gjitha formacionet e saj, si politike ashtu edhe ato ushtarake.

Grupi militant u themelua në vitet 1980 për të luftuar pushtimin e Libanit jugor nga ana e Izraelit.

Ky grup gëzon mbështetjen e Iranit dhe ka shtrirë aktivitetin e tij në Siri, Irak dhe Jemen. Hezbollahu tani ka një arsenal më të fuqishëm se ushtria kombëtare libaneze.

Autoritetet gjermane janë të shqetësuara edhe për një rritje të antisemitizmit. Gjatë një proteste pro-palestineze në Berlin pati përpleshje dhe arrestime. Javën e kaluar, flamujt izraelitë u dogjën para sinagogave në Bon dhe Muenster.

“Demokracia jonĂ« nuk do tĂ« tolerojĂ« demonstrata antisemite”, kishte thĂ«nĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«si i kancelares gjermane, Angela Merkel. Vitin e kaluar, Gjermania ka njoftuar se ka ndaluar aktivitetet e krahut politik tĂ« Hezbollahut nĂ« Gjermani. Masa u mirĂ«prit nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli.

Sipas vlerësimeve të organeve të sigurisë gjermane, në këtë vend janë rreth 1.000 mbështetës të Hezbollahut./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *