Gjermania në ndihmë të Brazilit me ventilatorë në luftën ndaj COVID-19

Forcat ajrore gjermane do të dërgojnë 80 ventilatorë në Brazil javën e ardhshme për të ndihmuar një nga vendet më të prekura në botë nga pandemia e koronavirusit, deklaruan burimet ushtarake gjermane.

Transporti special do të niset për në Brazil më 26 mars, duke u nisur nga Këlni dhe duke arritur në Manaus.

Sistemi mjekësor i qytetit qendror amazonian është afër pikës së kolapsit.

Në janar, në spitalet e tij mbaroi oksigjeni për pacientët.

Anëtarët e shërbimit të ngarkuar me shpërndarjen do të jenë vetëm në terren për rreth dy orë për të kufizuar kontaktet gjatë qëndrimit të tyre në Brazil.

Ata do të fluturojnë duke përdorur një Airbus A310 MRTT.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *