Gjermania në vjeshtë nis zbatimin e planit të kursimit të energjisë, temperaturat në zyra gjatë dimrit s’do të kalojnë më shumë se…

Kaldajat do të fiken në mbrëmje në monumentet historike dhe temperaturat që nuk do i kalojnë më shumë se 19 gradë në ndërtesat publike dhe zyrat gjatë ditës. Këto janë disa nga masat e parashikuara nga dy rregulloret e miratuara nga këshilli i kabinetit të Olaf Scholz, në Gjermani, për vjeshtë-dimrin e ardhshëm.

“Situata e energjisë është përsëri e tensionuar dhe kursimi i gazit është i nevojshëm,” tha zëvendës-kancelari Robert Habeck. Me këto masa, Berlini vlerëson se do të kursejë midis 2 dhe 2.5% të gazit. Kjo masë vjen pas shkëputjes së furnizimit me gaz nga Rusia, pas agresonit të këtij shteti në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *