Gjermania nuk heq dorë nga Afganistani pas 31 Gushtit

22:40 25/08/2021

Merkel kundërshton hapur Biden për të mbyllur operacionin e evakuimit

Gjermania do të përpiqet që të zhvendosë nga Afganistani afganët që punuan me gjermanët dhe që dëshirojnë të largohen edhe pas 31 Gushtit kur merr fund operacioni evakuimi ushtarak i udhëhequr nga SHBA. Kancelarja Merkel tha në Bundestag se po punohej për të gjetur mënyra përmes përdorimit të aeroportit civil të Kabulit.

“Mbyllja e urĂ«s ajrore brenda pak ditĂ«sh nuk duhet tĂ« nĂ«nkuptojĂ« pĂ«rfundimin e pĂ«rpjekjeve pĂ«r tĂ« mbrojtur bashkĂ«punĂ«torĂ«t tane afganĂ«. Ne nuk duhet tĂ« mbyllim sytĂ« para rrezikut qĂ« shfaqet per ta. Afganistani mund tĂ« kthehet pĂ«rsĂ«ri nĂ« njĂ« terren pĂ«r terrorizmin ndĂ«rkombĂ«tar dhe kjo duhet tĂ« shmanget”.

Merkel tha se ishte operacioni më i madh i evakuimit në historinë e ushtrisë gjermane, me më shumë se 4,600 njerëz të zhvendosur nga Afganistani drejt vendit të saj, gjysma e tyre gra.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.