Gjermania përcakton rregulloren e re, numri i pacientëve me COVID-19 në spitale do të jetë treguesi kryesor për ashpërsinë e pandemisë

Numri i pacientëve me COVID-19 në spitale do të jetë treguesi kryesor për vlerësimin e ashpërsisë së pandemisë në Gjermani, sipas legjislacionit të miratuar sot në Dhomën e Ulët, Bundestag.

Pika referuese e mëparshme ishin shifrat e infeksionit, të cilat nuk konsiderohen më aq kuptimplotë, për shkak të numrit të shumtë të personave të vaksinuar.

Numri i pacientëve me COVID-19 për 100 000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit në Gjermani është aktualisht në 1,69, sipas institutit të kontrollit të sëmundjes RKI.
Të hënën, shifra ishte 1,64.

Në nivelin më të lartë, rreth Krishtlindjes së vitit të kaluar, kjo shifër ishte në 15,5.

Gjithashtu, do të merren parasysh edhe treguesit e tjerë, si numri i infeksioneve të reja për 100 000 banorë në shtatë ditë, kapaciteti i disponueshëm i kujdesit intensiv dhe numri i personave të vaksinuar.

Deri më sot, 61,4 për qind e popullsisë në Gjermani është plotësisht e vaksinuar. Legjislacioni i ri u jep 16 landeve gjermane aftësinë për të përcaktuar se në cilën pikë të vendosin kufizime të gjera.

Dhoma e Sipërme, Bundesrat, ende nuk e ka miratuar rregulloren e re dhe do të mbajë një seancë të veçantë të premten.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.