Gjermania përjeton rritje të ndjeshme të valëve të nxehtësisë

Shkencëtarët nga Instituti i Potsdamit për Kërkimet dhe Ndikimet të Klimës (PIK) i shohin ngjarjet e fundit ekstreme të motit në pjesë të Gjermanisë si dëshmi të ndryshimit të përhershëm të klimës.

“Modelet e motit që na dhanë temperatura të tolerueshme të verës ose një shi më të dëshiruar po ndryshojnë. Ne po e shohim këtë ndërsa intensiteti dhe kohëzgjatja e valëve të nxehtësisë dhe ditëve të shirave të rrëmbyer po rritet”, theksoi studiuesi i PIK-ut, Peter Hoffmann.

”Ndërsa në Gjermani kishte një mesatare të vetëm një vale nxehtësie katërditore, sot ka dy valë të nxehtësisë mesatarisht prej katër ditësh”, theksoi Hoffmann.

”Ky është një zhvillim që ka shumë të ngjarë të vazhdojë në dekadat e ardhshme, por gjithashtu mund të kufizohet në planin afatgjatë nga masat e gjera për mbrojtjen e klimës”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.