Gjermania rihap ambasadën e saj në Kiev dhe mbështet hetimet për krimet e luftës

gjermania rihap ambasaden e saj ne kiev dhe mbeshtet hetimet per krimet e luftes
gjermania rihap ambasaden e saj ne kiev dhe mbeshtet hetimet per krimet e luftes

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock rihapi të martën ambasadën e vendit të saj në Kiev, e cila u mbyll më shumë se dy muaj më parë pas pushtimit rus.

Baerbock, anëtarja e parë i kabinetit gjerman që vizitoi Ukrainën që nga fillimi i luftës, u zotua gjithashtu se Berlini do t’i ofrojë mbështetje të mëtejshme Kievit, përfshirë këtu edhe kur bëhet fjalë për hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve të luftës.

Duke folur pas vizitës në qytetet Bucha dhe Irpin, ku ushtarët rusë dyshohet se kanë vrarë civilë të shumtë, Baerbock tha se “nuk mund të ketë më kurrë mosndëshkim për krimet e luftës të kryera nga Rusia, për dëbimet, apo për vrasësit dhe përdhunuesit”.

“Kjo është arsyeja pse ne do të ofrojmë mbështetje politike, financiare dhe përmes stafit gjerman, veçanërisht në Gjykatën Penale Ndërkombëtare,” tha ajo, duke shtuar se Gjermania do të paguajë gjithashtu për dy prokurorë ukrainas të tjerë që do të hetojnë dhunën seksuale të kryer gjatë konfliktit.

Baerbock shprehu dhimbje të thellë për civilët e vrarë gjatë luftës, duke thënë se “krimet më të këqija që mund të imagjinohen” ishin kryer në Bucha, në periferi të Kievit, i cili ishte i pushtuar nga forcat ruse për disa javë.

Të mbijetuarit kanë treguar se si ushtarët rusë synonin civilët në dukje rastësisht atje, duke i lënë trupat e tyre të shtrirë në rrugë pas tërheqjes së tyre më 31 mars.

Baerbock tha se dëgjoi rrëfime nga ata që kishin humbur të dashurit gjatë okupimit, duke përfshirë njerëz të vrarë në një supermarket ndërsa po shkonin për pazar dhe një grua dhe dy fëmijët e saj u qëlluan për vdekje ndërsa po përpiqeshin të iknin.

“Ne u detyrohemi viktimave që nuk i përkujtojmë ato këtu, por që i mbajmë përgjegjës autorët,” tha Baerbock gjatë një vizite të shkurtër në qytet me prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës. “Dhe ne si komunitet ndërkombëtar do ta bëjmë këtë. Ky është premtimi që ne mund dhe duhet të bëjmë këtu në Bucha.”

“Askush nuk mund të largojë dhimbjen (të të mbijetuarve),” shtoi ajo. “Dhimbja e baballarëve dhe nënave, e hallave, e dajave, e miqve, e fqinjëve dhe e kolegëve. Por ne mund të sigurohemi se ka drejtësi.”

Kryetarja e misionit të OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner, tha të martën se kishte marrë raporte për më shumë se 300 burra, gra dhe fëmijë të vrarë në mënyrë të paligjshme në Bucha gjatë okupimit.

Në të gjithë Ukrainën, organi global ka konfirmuar 3,381 vdekje civile që nga fillimi i luftës.

“Shifrat aktuale janë më të larta dhe ne po punojmë për të vërtetuar çdo incident të vetëm,” tha Bogner.

Udhëtimi i Baerbock vjen disa ditë pasi Berlini dhe Kievi lanë mënjanë një grindje diplomatike në lidhje me mosgatishmërinë e Ukrainës për të ftuar presidentin gjerman për shkak të marrëdhënieve të tij të ngushta në të kaluarën me Rusinë.

Megjithatë, marrëdhëniet mes dy vendeve mbeten të tensionuara.

Gjermania është kritikuar për zvarritjen e saj për furnizimet me armë në Ukrainë dhe ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba kritikoi policinë e Berlinit për heqjen e flamurit të vendit të tij nga protestuesit në një ngjarje përkujtimore të Luftës së Dytë Botërore në kryeqytetin gjerman të dielën. Policia tha se ndalimi i flamujve ukrainas dhe rus kishte për qëllim të parandalonte përleshjet midis mbështetësve të të dy vendeve dhe zbatohej vetëm në pjesë të kufizuara të qytetit.

Baerbock, e cili u takua me Kuleba dhe më vonë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, theksoi se Gjermania tani mbështet dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë, duke përfshirë armët kundërajrore vetëlëvizëse Gepard dhe obusët e fuqishëm. Disa nga obuset e prodhimit gjerman do të sigurohen nga Holanda, ministri i jashtëm i së cilës ishte gjithashtu në Kiev të martën, por ushtarët ukrainas do të trajnohen për t’i përdorur ato në Gjermani.

Gjermania, e cila është mbështetur prej kohësh në furnizimet me energji, planifikon ta reduktojë këtë varësi “në zero, përgjithmonë”, tha Baerbock. Qeveria gjermane synon të heqë dorë nga nafta dhe qymyri rus këtë vit dhe të përfundojë importet e gazit natyror nga Rusia më së voni deri në vitin 2024.

Baerbock tha se Gjermania mbetet e përkushtuar ndaj sanksioneve që tashmë janë rënë dakord kundër Rusisë, duke shtuar se ato mund të hiqen vetëm “kur Ukraina të jetë e lirë dhe të jetë në gjendje të thotë me dëshirën e saj: ne mund të jetojmë përsëri në paqe”.

Ajo gjithashtu u duk se kundërshtoi sugjerimin e presidentit francez Emmanuel Macron të hënën se mund të duhen dekada që Ukraina të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian dhe se vendi mund të bashkohet me një grupim të ri politik më të lirshëm ndërkohë.

“Nuk mund të ketë rrugë të shkurtra për anëtarësimin e plotë në BE,” tha Baerbock. “Por unë theksoj anëtarësimin e plotë këtu.”

“Tani nuk është momenti për pedantëri ligjore,” shtoi ajo. “Tani është momenti për të marrë një pozicion të qartë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts