Gjiganti i naftës Shell goditje 5 miliardë dollarë pas largimit nga Rusia

Gjiganti i naftës Shell ka konfirmuar se do të marrë një goditje deri në 5 miliardë dollarë (3.8 miliardë £) nga shkarkimi i aseteve të saj ruse, si pjesë e planeve për t’u tërhequr nga vendi.

Firma është zotuar të mos blejë më naftë, por kontratat e nënshkruara përpara pushtimit të Ukrainës do të përmbushen.

Kostot që Shell nuk bën më biznes në Rusi përfshijnë heqjen dorë nga sipërmarrjet e përbashkëta me Gazprom.

Shell u kritikua kur bleu naftë bruto ruse me një çmim të lirë menjëherë pas fillimit të luftës.

Në përgjigje të zemërimit, kompania kërkoi falje dhe u zotua të ndalonte blerjen e naftës nga Rusia.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts