Gjoba nga tifozët në Europian, Shqipëria e dyta pas kroatëve

gjoba nga tifozet ne europian shqiperia e dyta pas kroateveKampionati Europian ka mbërritur në fazën çerekfinale, por shumë ndeshje janë luajtur deri tani. Normalisht që çdo stadium ka qenë i mbushur nga tifozët e kombëtareve të ndryshme, ashtu siç u mbush edhe nga shqiptarët në tri ndeshjet e zhvilluara.

tifozat kuqezi

Duke u përpjekur për të dhuruar spektakël, tifozët e kanë tepruar në disa momente edhe me hedhje sendesh në fushë, apo ndezje flakadanësh apo futje të personave në fushën e lojës. Normalisht këto incidente kanë një penalizim në gjobë nga UEFA dhe sipas një llogaritje deri kur ka mbaruar faza e grupeve, Kombëtarja shqiptare është e dyta nga gjobat e marra nga institucioni i futbollit. Sjellja jo korrekte por jo e tepruar e tifozëve shqiptarë në të tria ndeshjet, ka sjellë 171.375 mijë euro në Federatën Shqiptare të Futbollit. Rekordin nga kombëtaret e mban Kroacia e cila është gjobitur në total 220.875 mijë euro.

Kroatët luajtën me Spanjën, Shqipërinë dhe Italinë, ndërkohë sjellja e tifozëve ka kapur shifrën më të lartë nga kombëtaret. E treta është Serbia, me 166.625 mijë euro. Ata luajtën me Anglinë, Slloveninë dhe Danimarkën. Ndërkohë, pjesa tjetër kanë një shifër nën 100 mijë euro ku renditen Turqia, Zvicra, Rumania, Hungaria, Austria, Polonia, Sllovenia, Gjeorgjia, Italia, Gjermania, Ukraina, Holanda, Belgjika, Portugalia, Anglia, Danimarka. Poshtë 10 mijë eurove janë Skocia dhe Çekia, ndërsa ka edhe tri kombëtare, ku tifozët e të cilëve nuk kanë bërë asnjë shkelje që përkthehet në asnjë gjobë. Franca, Spanja dhe Sllovakia janë dy kombëtaret që nuk janë gjobitur. Sakaq, nga gjobat UEFA ka arritur të grumbullojë afërsisht 1.3 milionë euro.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts