Gjobitet kompania franceze e ilaçeve

14:48 29/03/2021

Medikamenti “Mediator” mendohet se i ka shkaktuar vdekjen qindra njerëzve

Një gjykatë franceze shpalli gjigantin e farmacisë Servier fajtor për mashtrim të rëndë dhe vrasje ndaj pacientëve të cilët kanë konsumuar një pilul për humbje peshe.

Medikamenti â€śMediator” u krijua pĂ«r pĂ«rdorim nĂ« diabetikĂ«t me mbipeshĂ« dhe ishte nĂ« treg pĂ«r 33 vjet. Ajo u tĂ«rhoq pĂ«rfundimisht nĂ« 2009 pĂ«r shkak tĂ« shqetĂ«simeve se mund tĂ« shkaktonte probleme serioze nĂ« zemĂ«r.

Qindra njerëz besohet të kenë vdekur si rezultat i ilaçit. Rreth pesë milionë njerëzve u është përshkruar ilaçi gjatë 33 viteve si ndër më të mirët, pavarësisht efekteve anësore të tij.

Ish-zëvendës shefi i Servier u dënua me një dënim me burg me kusht prej katër vjetësh dhe gjykata gjobiti kompaninë 2.7 milion euro.

Agjensia e ilaçeve e FrancĂ«s u gjobit me 303,000 euro pĂ«r rolin e saj nĂ« skandal dhe mosraportim tĂ« rasteve. NjĂ« total prej 12 personash dhe 11 subjekte juridikĂ« Servier, nĂ«ntĂ« filiale dhe mbikĂ«qyrĂ«si i mjekĂ«sisĂ« nĂ« FrancĂ« u gjykuan nĂ« fund tĂ« vitit 2019 dhe nĂ« fillim tĂ« vitit 2020 pĂ«r rolin e tyre nĂ« skandal qĂ« kontribuoi nĂ« mosbesimin e pĂ«rhapur tĂ« industrisĂ« farmaceutike nĂ« FrancĂ«.

ShumĂ« nga ata qĂ« kishin humbur njerzit e tyre tĂ« dashur dĂ«shmuan nĂ« gjykatĂ« dhe pjesa mĂ« e madhe e viktimave ishin gra. NjĂ« numĂ«r vendesh tĂ« tjera evropiane, pĂ«rfshirĂ« ItalinĂ« dhe SpanjĂ«n, ndaluan Mediator nĂ« fillimin e viteve 2000.

SidoqoftĂ«, nĂ« FrancĂ«, ai vazhdoi t’u ofrohej diabetikĂ«ve dhe pacientĂ«ve tĂ« tjerĂ« pĂ«r tĂ« ulur peshĂ«n. NjĂ« studim arriti nĂ« pĂ«rfundimin se 500 vdekje mund tĂ« lidheshin me pĂ«rdorimin e kĂ«tij medikamenti midis viteve 1976 dhe 2009, por mendohet se humbjet e jetĂ«ve janĂ« mĂ« tĂ« larta.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.