Gjykata britanike anulon vendimin: Emigrantët nuk do të dërgohen në Ruanda!

11:43 29/06/2023

Gjykata e Apelit në Britaninë e Madhe ka vendosur të anulojë vendimin për dërgimin e emigrantëve në Ruanda. Sky News bën me dije se tre gjyqtarë e kanë rrëzuar vendimin e marrë më parë nga Gjykata e Lartë i cili thoshte se vendi i Afrikës Lindore konsiderohej mjaft i sigurt për të dërguar emigrantët atje.

Por, tashmë ky vend konsiderohet i rrezikshëm për t’u strehuar dhe vendimi është anuluar deri në një shqyrtim të mëtejshëm të kërkesave për azil.

Lordi Burnett tha se gjykata arriti në përfundimin e saj bazuar terësisht në ligj dhe nuk ndikohet aspak nga politikat qeveritare.

Për dërgimin e emigrantëve në Ruanda ka pasur një sërë polemikash. Braverman ka qenë ajo që vazhdimisht e ka dashur një gjë të tillë, ndërsa pala opozitare britanike e konsideronte çnjerëzore dhe imorale.

Më herët, ministrja britanike gjatë vizitës së saj në kryeqytetin e Ruandës, Kigali e ka cilësuar bekim dërgimin e emigrantëve atje.

Kujtojmë që Mbretëria e Bashkuar ka qenë e ashpër sa i përket kthimit të emigrantëve shqiptarë, që kanë hyrë ilegalisht në ishullin britanik./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts