Gjykata e Sudanit urdhëron t’i jepet fund mbylljes së internetit

Një gjykatë sudaneze ka urdhëruar kompanitë kryesore të telekomunikacionit të vendit të rivendosin aksesin në internet më shumë se dy javë pasi ai u ndërpre pas një grushti shteti nga udhëheqësit ushtarakë.

Ushtria sudaneze, e udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, mori pushtetin më 25 tetor, duke shpërbërë administratën tranzitore dhe duke arrestuar dhjetëra zyrtarë qeveritarë dhe politikanë.

Që atëherë, qasja në internet ishte bllokuar kryesisht, dhe linjat telefonike gjithashtu funksiononin me ndërprerje. Ndërsa disa përdorues sudanezë kanë arritur të gjejnë një lidhje, ndërprerja e energjisë e ka bërë të vështirë për shumicën e njerëzve komunikimin, veçanërisht me ata jashtë vendit.

Një ditë pas grushtit të shtetit, gjenerali i ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan fajësoi mediat online për “nxitje të rebelimit”, por gjithashtu premtoi se “shërbimet e internetit gradualisht do të kthehen”.

Të martën, një gjykatës urdhëroi Zain, MTN dhe ofruesin lokal të  Sudanit që të rivendosnin menjëherë shërbimin e internetit, sipas avokatit Abdelazim Hassan, i cili ngriti një ankesë në emër të Shoqërisë sudaneze të Mbrojtjes së Konsumatorit.

Hiba Morgan i Al Jazeera, duke raportuar nga kryeqyteti Khartoum, tha se shërbimet e internetit nuk ishin kthyer ende të martën pasdite.

“Ata që mbështeten në internet nga të dhënat e tyre të telefonit nuk kanë qenë në gjendje të kenë akses në të që nga mbyllja gjatë orëve të para të 25 tetorit,” tha Morgan.

Ajo shtoi se populli sudanez e konsideron ndërprerjen e energjisë si një shkelje serioze të të drejtave të tyre.

Zhvillimi erdhi ndërsa protestuesit vazhdojnë të mbajnë demonstrata kundër grushtit të shtetit dhe të kërkojnë sundim civil.

Shoqata e Profesionistëve Sudanezë (SPA), një grup i shquar pro-demokracisë që ishte i rëndësishëm në protestat që rrëzuan ish-presidentin Omar al-Bashir në 2019, udhëhoqi një fushatë dyditore të mosbindjes civile dhe grevës në fillim të kësaj jave dhe ka premtuar të vazhdojë protestat derisa të krijohet një qeveri civile.

Aktivistët kundër grushtit të shtetit kanë planifikuar një “marshim” në kryeqytetin Khartoum të shtunën për të protestuar kundër pushtimit ushtarak.

Të paktën 14 demonstrues janë vrarë dhe rreth 300 janë plagosur në një goditje ushtarake, sipas Komitetit Qendror të pavarur të Mjekëve Sudanezë. Al-Burhan ka mohuar se ushtria ishte përgjegjëse për vdekjen e protestuesve.

Në një intervistë, al-Burhan tha se ishte i përkushtuar për t’ia dorëzuar pushtetin një qeverie civile, duke premtuar se nuk do të merrte pjesë në asnjë qeveri që vjen pas periudhës së tranzicionit.

Ushtria ka liruar disa liderë civilë, por kryeministri i rrëzuar Abdalla Hamdok mbetet në paraburgim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com