Gjykata iraniane dënon 2 studentë me 16 vite burg secili

gjykata iraniane denon 2 studente me 16 vite burg secili
gjykata iraniane denon 2 studente me 16 vite burg secili

Një gjykatë në Iran ka dënuar dy studentë me 16 vjet burg secili me akuza për rrezikim të sigurisë kombëtare, tha të martën zëdhënësi i gjyqësorit.

Sipas zëdhënësit, Zabihollah Khodaeian, studentët u përpoqën të bashkëpunonin me grupet opozitare dhe të përhapnin propagandë kundër sistemit. Këto veprime u përkthyen në 10 vjet, pesë vite dhe një vit burg, shtoi ai.

Nëse një gjykatë apeli mbështet vendimin, afati 10-vjeçar do të hyjë në fuqi, shtoi Khodaeian.

Autoritetet arrestuan dy studentët  Ali Younesi dhe Amir Hossein Moradi  të Universitetit prestigjioz Industrial Sharif në vitin 2020, duke shkaktuar një protestë midis studentëve dhe mësuesve të universitetit, si dhe nga Amnesty International dhe grupe të ndryshme të të drejtave të njeriut. Younesi dhe Moradi janë në paraburgim që atëherë.

Avokati i Younesit, Mostafa Nili tha se studentët do të apelojnë vendimin nga Gjykata Revolucionare Islamike, e cila trajton akuzat e lidhura me sigurinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts