Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin të ndalojë ofensivën në Rafah

gjykata nderkombetare e drejtesise urdheron izraelin te ndaloje ofensiven ne rafahGjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) ka urdhëruar Izraelin të ndalojë ofensivën e tij ushtarake në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

rafah

Gjykata e lartë e Kombeve të Bashkuara tha se situata humanitare në Rafah ishte “përkeqësuar më tej” që nga urdhri i mëparshëm i gjykatës që Izraeli ta përmirësonte atë, duke shtuar se ajo që po ndodhte atje ishte “katastrofike”.

Kjo vjen pasi Afrika e Jugut bëri një kërkesë urgjente në ICJ që ajo të urdhëronte Izraelin të ndalonte sulmin e tij në Rafah.

Presidenti i GJND-së Nawaf Salam tha: “Shteti i Izraelit do të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe çdo veprim tjetër në provincën Rafah, i cili mund t’i shkaktojë grupit palestinez në Gaza kushte jetese që mund të sjellin shkatërrimin e tij fizik. tërësisht ose pjesërisht”.

Gjykata urdhëroi gjithashtu Izraelin të hapte kalimin Rafah midis Egjiptit dhe Gazës për të lejuar ndihmën humanitare dhe tha se Izraeli duhet të sigurojë akses në territorin e rrethuar për hetuesit dhe të raportojë për përparimin e tij brenda një muaji.

Urdhri u miratua nga një panel prej 15 gjyqtarësh nga e gjithë bota në një votim 13-2, të kundërshtuar vetëm nga gjyqtarët nga Uganda dhe Izraeli.

Ai u dha një javë pasi u kërkua nga Afrika e Jugut, e cila në janar akuzoi zyrtarisht Izraelin për kryerjen e gjenocidit kundër palestinezëve në një seancë dëgjimore në gjykatën e OKB-së.

Gjatë shpalosjes së argumenteve, një avokat për Afrikën e Jugut tha se lufta e fundit është pjesë e dekadave të shtypjes izraelite.

Izraeli, i cili pretendon se operacionet e tij në Gaza janë në vetëmbrojtje, i ka mohuar me forcë akuzat.

GJND-ja është organi më i lartë i OKB-së për dëgjimin e mosmarrëveshjeve ndërmjet shteteve dhe vendimet e tij janë përfundimtare dhe detyruese, por janë injoruar në të kaluarën.

Gjykata nuk ka fuqi zbatuese dhe besohet se Izraeli nuk ka gjasa të zbatojë urdhrin e fundit të GJND-së.

Izraeli thotë se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të sulmojë Rafahun për të çrrënjosur batalionet e fundit të luftëtarëve të Hamasit që mendon se janë strehuar
atje.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar të eliminojë Hamasin dhe të kthejë të gjithë pengjet që u morën në sulmet e 7 tetorit.

“Hamasi është në Rafah, Hamasi ka mbajtur pengjet tona në Rafah, prandaj forcat tona po manovrojnë në Rafah. Ne po e bëjmë këtë në një mënyrë të synuar dhe të saktë,” tha të enjten zëdhënësi i ushtrisë izraelite, kundëradmirali Daniel Hagari.

Por SHBA, aleati më i fuqishëm i Izraelit, ka kërcënuar se do të zvogëlojë mbështetjen e saj lidhur me përkeqësimin e situatës humanitare në Gaza.

Izraeli nisi sulmin e tij në Rafah këtë muaj, duke detyruar qindra mijëra palestinezë të largoheshin nga një qytet që ishte bërë strehë për rreth gjysmën e 2.3 milionë banorëve të popullsisë.

Në vendimet e mëparshme, gjykata urdhëroi Izraelin të parandalonte aktet e gjenocidit kundër palestinezëve dhe të lejonte rrjedhjen e ndihmave
në Gaza, ndërsa nuk ndaloi të urdhëronte ndalimin e operacioneve ushtarake izraelite.

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, një gjykatë e veçantë me seli gjithashtu në Hagë,njoftoi të hënën se kishte paraqitur një kërkesë për urdhër-arrest kundër Netanyahut dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Gallant, si dhe liderëve të Hamasit.

Prokurori Karim Khan akuzoi Netanyahun dhe Gallant për krime, duke përfshirë shfarosjen, përdorimin e urisë si armë dhe sulmin e qëllimshëm ndaj civilëve. Izraeli i mohoi me forcë akuzat.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts